Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Rynek

Zielone na złote i z powrotem

Polskie pomysły na odnawialne źródła energii

Elektrownia wiatrowa w województwie pomorskim Elektrownia wiatrowa w województwie pomorskim Jan Włodarczyk / Forum
Zielona energia rozpala polskich polityków do czerwoności. Nic dziwnego – chodzi o konkretne pieniądze. Dla konkretnych ludzi.
W Polsce energetyka fotowoltaniczna to dziś margines. Tu farma słoneczna we francuskim Mess.SPL/EAST NEWS W Polsce energetyka fotowoltaniczna to dziś margines. Tu farma słoneczna we francuskim Mess.

Niedawno pani premier wmurowała kamień węgielny pod budowę nowych bloków w Elektrowni Opole.Dzięki takim inwestycjom – mówiła – oraz osiągnięciom szczytu klimatycznego Polacy mogą czuć się bezpiecznie, również w zakresie cen energii elektrycznej. Opole to sztandarowa inwestycja III RP, największa powstająca w Europie elektrownia na węgiel kamienny. Decyzję o budowie wymusił na Polskiej Grupie Energetycznej (PGE) Donald Tusk, choć jej sens ekonomiczny budzi wątpliwości. Kiedy już powstanie, nie wiadomo, czy produkcja energii będzie tu opłacalna. Mimo kompromisu na niedawnym szczycie klimatycznym, w Europie przyszłość energii z węgla kamiennego rysuje się w coraz ciemniejszych barwach. A tej z polskiego węgla w wyjątkowo czarnych.

Donald Tusk zostawia swej następczyni nie tylko rozgrzebany gigantyczny plac budowy energetyki konwencjonalnej o wartości ponad 100 mld zł, ale także bałagan w energetyce odnawialnej.

Polityka 48.2014 (2986) z dnia 25.11.2014; Rynek; s. 46
Oryginalny tytuł tekstu: "Zielone na złote i z powrotem"
Reklama