Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Rynek

PZU wchodzi w branżę bankową. Kupił 25 proc. akcji Alior Bank

PZU / Facebook
– To pierwszy krok do konsolidacji polskiego sektora bankowego z udziałem PZU – powiedział prezes firmy Andrzej Klesyk. Zamiarem PZU jest stworzenie jednego z największych banków w Polsce.

Zgodnie podpisaną w sobotę rano umową przedwstępną PZU ma przejąć 25 proc. akcji Alior Banku za kwotę ponad 1,6 mld zł.

W ten sposób PZU chce rozpocząć proces konsolidacji polskiego rynku bankowego. Jej celem ma być utworzenie banku, który należałby do pięciu największych w naszym kraju.

Dzisiejsza transakcja to pierwszy krok do konsolidacji polskiego sektora bankowego z udziałem PZU – oświadczył prezes firmy Andrzej Klesyk po zawarciu umowy. – Chcemy stworzyć bank, który pod względem kapitałów będzie w czołowej piątce na rynku.

Zastrzegł, że PZU nie zamierza przejmować dalszych udziałów Alior Banku, za to firma jest w trakcie rozmów z kolejnymi dwoma podmiotami bankowymi. – Mamy nadzieję, że uda nam się kupić kolejny podmiot, jeszcze w tym roku – powiedział Klesyk.

Jak tłumaczył, „możliwości znaczącego wzrostu na rynku ubezpieczeniowym są obecnie mocno ograniczone”. Dlatego właśnie PZU postanowiło zainwestować w aktywa bankowe i dzięki temu podnosić wartość Grupy PZU.

Teraz PZU będzie musiało poczekać na zgodę na dokonanie transakcji przez Komisję Nadzoru Finansowego oraz Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Ze względu na zaangażowanie PZU na Ukrainie, zielone światło polskiemu ubezpieczycielowi musi dać także Komitet Antymonopolowy Ukrainy.

(źródła: PZU, „Puls Biznesu”, „Gazeta Wyborcza”)

Więcej na ten temat

Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Reklama

Czytaj także

null
Kraj

Pięć dziwactw polskiej polityki. To dlatego czeka nas zapewne dreszczowiec dekady

Nasza krajowa polityka, choć wydaje się na co dzień zwyczajna i banalna, ma jednak swoje wyraziste cechy, może i dziwactwa – w skali europejskiej i nie tylko. Te znaki szczególnie mocno się ujawniają i będą wpływać na kluczowe wydarzenia, także na wybory 9 czerwca i prezydenckie. Oto kilka z takich osobliwości.

Mariusz Janicki
16.05.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną