PZU wchodzi w branżę bankową. Kupił 25 proc. akcji Alior Bank
– To pierwszy krok do konsolidacji polskiego sektora bankowego z udziałem PZU – powiedział prezes firmy Andrzej Klesyk. Zamiarem PZU jest stworzenie jednego z największych banków w Polsce.
PZU/Facebook

Zgodnie podpisaną w sobotę rano umową przedwstępną PZU ma przejąć 25 proc. akcji Alior Banku za kwotę ponad 1,6 mld zł.

W ten sposób PZU chce rozpocząć proces konsolidacji polskiego rynku bankowego. Jej celem ma być utworzenie banku, który należałby do pięciu największych w naszym kraju.

Dzisiejsza transakcja to pierwszy krok do konsolidacji polskiego sektora bankowego z udziałem PZU – oświadczył prezes firmy Andrzej Klesyk po zawarciu umowy. – Chcemy stworzyć bank, który pod względem kapitałów będzie w czołowej piątce na rynku.

Zastrzegł, że PZU nie zamierza przejmować dalszych udziałów Alior Banku, za to firma jest w trakcie rozmów z kolejnymi dwoma podmiotami bankowymi. – Mamy nadzieję, że uda nam się kupić kolejny podmiot, jeszcze w tym roku – powiedział Klesyk.

Jak tłumaczył, „możliwości znaczącego wzrostu na rynku ubezpieczeniowym są obecnie mocno ograniczone”. Dlatego właśnie PZU postanowiło zainwestować w aktywa bankowe i dzięki temu podnosić wartość Grupy PZU.

Teraz PZU będzie musiało poczekać na zgodę na dokonanie transakcji przez Komisję Nadzoru Finansowego oraz Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Ze względu na zaangażowanie PZU na Ukrainie, zielone światło polskiemu ubezpieczycielowi musi dać także Komitet Antymonopolowy Ukrainy.

(źródła: PZU, „Puls Biznesu”, „Gazeta Wyborcza”)

Czytaj także

Aktualności, komentarze

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną