Rynek

PZU wchodzi w branżę bankową. Kupił 25 proc. akcji Alior Bank

PZU / Facebook
– To pierwszy krok do konsolidacji polskiego sektora bankowego z udziałem PZU – powiedział prezes firmy Andrzej Klesyk. Zamiarem PZU jest stworzenie jednego z największych banków w Polsce.

Zgodnie podpisaną w sobotę rano umową przedwstępną PZU ma przejąć 25 proc. akcji Alior Banku za kwotę ponad 1,6 mld zł.

W ten sposób PZU chce rozpocząć proces konsolidacji polskiego rynku bankowego. Jej celem ma być utworzenie banku, który należałby do pięciu największych w naszym kraju.

Dzisiejsza transakcja to pierwszy krok do konsolidacji polskiego sektora bankowego z udziałem PZU – oświadczył prezes firmy Andrzej Klesyk po zawarciu umowy. – Chcemy stworzyć bank, który pod względem kapitałów będzie w czołowej piątce na rynku.

Zastrzegł, że PZU nie zamierza przejmować dalszych udziałów Alior Banku, za to firma jest w trakcie rozmów z kolejnymi dwoma podmiotami bankowymi. – Mamy nadzieję, że uda nam się kupić kolejny podmiot, jeszcze w tym roku – powiedział Klesyk.

Jak tłumaczył, „możliwości znaczącego wzrostu na rynku ubezpieczeniowym są obecnie mocno ograniczone”. Dlatego właśnie PZU postanowiło zainwestować w aktywa bankowe i dzięki temu podnosić wartość Grupy PZU.

Teraz PZU będzie musiało poczekać na zgodę na dokonanie transakcji przez Komisję Nadzoru Finansowego oraz Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Ze względu na zaangażowanie PZU na Ukrainie, zielone światło polskiemu ubezpieczycielowi musi dać także Komitet Antymonopolowy Ukrainy.

(źródła: PZU, „Puls Biznesu”, „Gazeta Wyborcza”)

Więcej na ten temat
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Rafał Wojaczek pod gwiazdą rozpaczną

Swego czasu stał się idolem i do dziś rozbudza namiętności wśród czytelników. Spośród wielu młodo zmarłych literackich straceńców i nadwrażliwców może jeszcze Halina Poświatowska wywołuje czytelnicze emocje. Blednie za to mit Edwarda Stachury, mało kto wraca do wierszy Andrzeja Bursy czy prozy Marka Hłaski. Dlaczego jedne literackie legendy trwają, inne zdają się rozwiewać?

Mirosław Pęczak
08.12.2001
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną