Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Rynek

Losy kolei

PiS jednoczy kolej

Dla pasażera PiS ma jedną, konkretną obietnicę, która mogłaby przynieść partii wiele punktów. To powrót do wspólnego biletu, który kiedyś był przecież na kolei normą. Dla pasażera PiS ma jedną, konkretną obietnicę, która mogłaby przynieść partii wiele punktów. To powrót do wspólnego biletu, który kiedyś był przecież na kolei normą. Jacek Szydłowski / Forum
Nowa władza planuje dużo zmian na torach. W zarządach firm kolejarze zastąpią finansistów, a wojna ze związkami ma się skończyć. Ale czy pasażer doczeka się wreszcie wspólnego biletu na wszystkie pociągi?
Przebudowa dworca Szczecin Główny. Dotąd inwestycje kolejowe miały rozmach, ale w zbyt małym stopniu brały pod uwagę wygodę pasażerów.Cezary Aszkiełowicz/Agencja Gazeta Przebudowa dworca Szczecin Główny. Dotąd inwestycje kolejowe miały rozmach, ale w zbyt małym stopniu brały pod uwagę wygodę pasażerów.

Pierwsze bankomaty (tak z przekąsem nazywa się tutaj menedżerów z sektora finansów) pojawiły się w spółkach kolejowych w 2012 r. Najbardziej znanym stał się Jakub Karnowski, nowy prezes PKP SA, kiedyś bliski współpracownik Leszka Balcerowicza, nieukrywający liberalnych poglądów gospodarczych. Zasłynął stwierdzeniem, że kolej w ogóle nie powinna być dotowana. Na takie słowa nigdy nie pozwoliłby sobie szef Deutsche Bahn czy francuskiego SNCF. Wkrótce finansiści opanowali zarządy wszystkich ważniejszych spółek – od PKP Intercity przez Polskie Linie Kolejowe aż po PKP Cargo.

Polityka 48.2015 (3037) z dnia 24.11.2015; Rynek; s. 40
Oryginalny tytuł tekstu: "Losy kolei"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Katarzyna Nosowska dla „Polityki”: Jestem moim planem na życie

Dziś w stosunku do artystów jest coś chłodnego – mówi Katarzyna Nosowska, tegoroczna laureatka towarzyszącej Paszportom POLITYKI nagrody specjalnej Kreator Kultury.

Bartek Chaciński
20.01.2022