Osoby czytające wydania polityki

„Polityka”. Największy tygodnik w Polsce.

Wiarygodność w czasach niepewności.

Subskrybuj z rabatem
Rynek

Prezentujemy broń

Arkadiusz Siwko o kondycji polskiej zbrojeniówki

Arkadiusz Siwko, prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej Arkadiusz Siwko, prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej Tadeusz Późniak / Polityka
Rozmowa z Arkadiuszem Siwko, prezesem Polskiej Grupy Zbrojeniowej, o nowych rządach w zbrojeniówce i nowych rakietach w planach.
„Polska zbrojeniówka ma ogromne możliwości. Pomimo wielu lat zaniedbań udało się utrzymać zakłady, robotników i podtrzymać produkcję”.Jacek Szydłowski/Forum „Polska zbrojeniówka ma ogromne możliwości. Pomimo wielu lat zaniedbań udało się utrzymać zakłady, robotników i podtrzymać produkcję”.

Juliusz Ćwieluch: – Jak pan ocenia – po trzech miesiącach zarządzania polskim przemysłem zbrojeniowym – możliwości polskiej zbrojeniówki, w skali od jednego od dziesięciu?
Arkadiusz Siwko: – Daję jej dziesięć.

To szybki quiz. Kto jest autorem słów: „Ocena państwowego przemysłu zbrojeniowego jest jak najgorsza. Same wyniki finansowe pokazują, że jest kiepsko. Przemysł ten jest przestarzały nie tylko technologicznie, ale też w podejściu kadry i nastawieniu. Eksport właściwie nie istnieje”.
Zdaje się, że obydwaj byliśmy na tej konferencji. Słyszał pan pewnie moje odrębne stanowisko w tej kwestii.

Czytelnicy na niej nie byli, to ja odpowiem na quiz. Autorem tych słów jest Bartosz Kownacki, wiceminister obrony narodowej, odpowiedzialny za sprawę zakupów i uzbrojenia. Pana najważniejszy i – trzymając się jego słów – jedyny jak dotychczas klient.
Szanuję pana ministra, ale mam inny pogląd. Nie można mylić stanu zastanego z potencjałem. Pytał mnie pan o możliwości, to o nich będę mówił. A polska zbrojeniówka ma ogromne możliwości. Pomimo wielu lat zaniedbań udało się utrzymać zakłady, robotników i podtrzymać produkcję. Jednym słowem, mamy gdzie produkować, mamy linie technologiczne i załogi. To, czego nie mamy, to nowoczesne technologie i dobre zarządzanie, ale tym ostatnim zajmę się ja.

Na trzech członków zarządu nikt z was nie był związany z branżą zbrojeniową. A o Radosławie Obolewskim wiadomo tyle, że był szefem Klubu Gazety Polskiej w Łomiankach. To awangardowe podejście do hermetycznej branży.
Na czele Ministerstwa Skarbu Państwa za czasów PO stał geolog Aleksander Grad i nikomu takie awangardowe podejście do zarządzania Skarbem Państwa nie przeszkadzało.

Polityka 14.2016 (3053) z dnia 29.03.2016; Rynek; s. 48
Oryginalny tytuł tekstu: "Prezentujemy broń"
Reklama