Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Rynek

Gaz przyjazny dla środowiska

LPG zyskuje na sile

Polska jest największym konsumentem autogazu w Unii Europejskiej, wyprzedzając Włochy i Niemcy. Polska jest największym konsumentem autogazu w Unii Europejskiej, wyprzedzając Włochy i Niemcy. Łukasz Dejnarowicz / Forum
Niskie ceny, ustawa chroniąca powietrze oraz doskonalsza technika sprawiają, że rośnie popyt na LPG.
Polityka

Polska Organizacja Gazu Płynnego przypuszcza, że znowelizowana ustawa Prawo ochrony środowiska, która umożliwia sejmikom wojewódzkim wprowadzenie stref ochrony powietrza lokalnego, przyspieszy rozwój rynku skroplonego gazu propan-butan. Ten gaz używany jest w gospodarstwach domowych oraz w samochodach, gdzie znany jest jako autogaz lub LPG.

POGP wskazuje, że pojazdy spalające gaz (zarówno LPG, jak i ziemny, czyli CNG i LNG) nie emitują sadzy i uznawane są za wykorzystujące paliwo ekologiczne.

Popyt na autogaz w 2015 r. wzrósł w porównaniu z rokiem poprzednim o blisko 3 proc., do 1,69 mln ton. Na stacjach należących do członków Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego wzrost sprzedaży LPG przekroczył nawet 5,5 proc.

Ku wielkiej uldze branży, wprowadzona od 1 stycznia 2015 r. opłata zapasowa w wysokości 99 zł za tonę nie wpłynęła na ceny detaliczne LPG, które spadły z powodu malejących notowań cen ropy naftowej. POGP szacuje, że średnie ceny importowe w złotych i w euro w 2015 r. były o 40 proc. niższe niż rok wcześniej. Polska importuje (głównie z Rosji i Kazachstanu) ponad 80 proc. zużywanego LPG. Łącznie na import LPG Polska wydała w ub.r. według deklaracji celnych 770 mln euro.

Trzy czwarte tonażu gazu propan-butan (czyli LPG) sprzedawane jest do napędzania samochodów. W butlach sprzedawane jest 13 proc. tonażu gazu, zaś w zbiornikach 12 proc. Autogaz oferowany jest na blisko 5,5 tys. stacji. Na koniec 2015 r. było ich 5420, o 40 mniej niż rok wcześniej.

Polska jest największym konsumentem autogazu w Unii Europejskiej, wyprzedzając Włochy i Niemcy. W światowym rankingu konsumentów autogazu zajmujemy piąte miejsce, po Korei Południowej, Rosji, Turcji i Tajlandii.

Szeroka oferta i wysoka jakość

W porównaniu z niezwykle popularnymi w Polsce przez wiele lat stacjami oferującymi tylko autogaz, dziś można zaobserwować trend całkiem odwrotny.

Polityka 21.2016 (3060) z dnia 17.05.2016; Informator: transport, logistyka, spedycja; s. 80
Oryginalny tytuł tekstu: "Gaz przyjazny dla środowiska"
Reklama