Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty w okazyjnej cenie!

Subskrybuj
Rynek

Rząd wprowadził nową stawkę CIT – taaaka marchewka!

Sergey Nivens / PantherMedia
Rząd ulży małym przedsiębiorcom i obniży im CIT (podatek dochodowy) z 19 do 15 proc. Większości firm ta obniżka jednak nie dotyczy.

Rząd ulży małym przedsiębiorcom i obniży im CIT (podatek dochodowy) z 19 do 15 proc. Dzięki temu mają mieć więcej pieniędzy na rozwój. Pod warunkiem, że będą miały zysk. Większości firm ta obniżka jednak nie dotyczy.

Obniżka ma wejść w życie od nowego roku. Załapią się na nią jedynie te firmy, których roczne przychody nie przekroczą równowartości 1,2 mln. euro. Tak małe podmioty najczęściej jednak nie rozliczają się z fiskusem przy pomocy CIT, ale PIT właściciela. Wysokość CIT jest im kompletnie obojętna. Jeśli więc nawet Ministerstwo Finansów nie zawyża jej kosztów dla budżetu, mówiąc, że uszczupli wpływy do kasy państwa o 270 mln. zł, to – według obliczeń Lewiatana firmy zyskają na niej przeciętnie 57 zł miesięcznie. Obniżka CIT w tym wydaniu ma więc jedynie znaczenie propagandowe, znaczenia gospodarczego mieć nie będzie.

Tym bardziej nie zrównoważy sporej podwyżki kosztów, jaką rząd zapowiedział firmom kilka dni wcześniej, czyli – podniesienia płacy minimalnej do 2 tys. zł. Oczywiście plus ZUS. Bez względu na to, jak te nieco większe pobory niezbędne są najmniej zarabiającym, dla przedsiębiorstw oznacza to spory wzrost obciążeń. Wzrost minimalnego wynagrodzenia dotyczy przecież nie tylko najniżej zarabiających. Ci, którym płacono nieco więcej, też spodziewają się podwyżki, żeby zachować dotychczasową różnicę. Słusznie.

Nie można wykluczyć, że wielu właścicieli zacznie mocno główkować, jak zejść do szarej strefy. W Polsce jest ona i tak znaczna, a biznes niezmiennie odpowiada, że przyczyną są nadmierne koszty pracy. Te koszty pracy, a wraz z nimi tzw. klin podatkowy – czyli różnica między sumą, którą pracownik dostaje do ręki, a tą, którą musi za niego wyłożyć firma – wzrosną poważnie. Nie wszystkie firmy zdołają utrzymać się na rynku. Zmniejszenie CIT dla najmniejszych w żadnym stopniu wzrostu tych kosztów nie zastępuje. Nikt by się nie zmartwił, gdyby stawka tego podatku została na poprzednim poziomie. Wtedy jednak rząd nie mógłby się chwalić, że spełnia obietnice wyborcze.

Są ekonomiści, którzy uważają, że polskie firmy są za mało innowacyjne, ponieważ rozleniwiają je zbyt niskie płace. Należy je więc zdecydowanie podnosić, żeby zmusić biznes do kreatywności. Jak właścicieli nie będzie stać na wypłacenie ludziom wyższych zarobków, to zaczną intensywnie myśleć nad nowymi technologiami i produktami. Oby tak się stało i nie była to jedynie kreatywna księgowość i spychanie najmniej wydajnych i kompetentnych pracowników do szarej strefy.

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Kultura

Efekt Björk. „Polityce” opowiada, jak powstają jej piosenki

Wokalistka i kompozytorka Björk tłumaczy w rozmowie z „Polityką”, o czym jest jej płyta „Vulnicura”. A my – w jaki sposób dziecięca ciekawość świata czyni z niej wciąż wybitną postać świata muzyki.

Bartek Chaciński
27.04.2015
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną