„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Rynek

Rząd wprowadził nową stawkę CIT – taaaka marchewka!

Sergey Nivens / PantherMedia
Rząd ulży małym przedsiębiorcom i obniży im CIT (podatek dochodowy) z 19 do 15 proc. Większości firm ta obniżka jednak nie dotyczy.

Rząd ulży małym przedsiębiorcom i obniży im CIT (podatek dochodowy) z 19 do 15 proc. Dzięki temu mają mieć więcej pieniędzy na rozwój. Pod warunkiem, że będą miały zysk. Większości firm ta obniżka jednak nie dotyczy.

Obniżka ma wejść w życie od nowego roku. Załapią się na nią jedynie te firmy, których roczne przychody nie przekroczą równowartości 1,2 mln. euro. Tak małe podmioty najczęściej jednak nie rozliczają się z fiskusem przy pomocy CIT, ale PIT właściciela. Wysokość CIT jest im kompletnie obojętna. Jeśli więc nawet Ministerstwo Finansów nie zawyża jej kosztów dla budżetu, mówiąc, że uszczupli wpływy do kasy państwa o 270 mln. zł, to – według obliczeń Lewiatana firmy zyskają na niej przeciętnie 57 zł miesięcznie. Obniżka CIT w tym wydaniu ma więc jedynie znaczenie propagandowe, znaczenia gospodarczego mieć nie będzie.

Tym bardziej nie zrównoważy sporej podwyżki kosztów, jaką rząd zapowiedział firmom kilka dni wcześniej, czyli – podniesienia płacy minimalnej do 2 tys. zł. Oczywiście plus ZUS. Bez względu na to, jak te nieco większe pobory niezbędne są najmniej zarabiającym, dla przedsiębiorstw oznacza to spory wzrost obciążeń. Wzrost minimalnego wynagrodzenia dotyczy przecież nie tylko najniżej zarabiających. Ci, którym płacono nieco więcej, też spodziewają się podwyżki, żeby zachować dotychczasową różnicę. Słusznie.

Nie można wykluczyć, że wielu właścicieli zacznie mocno główkować, jak zejść do szarej strefy. W Polsce jest ona i tak znaczna, a biznes niezmiennie odpowiada, że przyczyną są nadmierne koszty pracy. Te koszty pracy, a wraz z nimi tzw. klin podatkowy – czyli różnica między sumą, którą pracownik dostaje do ręki, a tą, którą musi za niego wyłożyć firma – wzrosną poważnie. Nie wszystkie firmy zdołają utrzymać się na rynku. Zmniejszenie CIT dla najmniejszych w żadnym stopniu wzrostu tych kosztów nie zastępuje. Nikt by się nie zmartwił, gdyby stawka tego podatku została na poprzednim poziomie. Wtedy jednak rząd nie mógłby się chwalić, że spełnia obietnice wyborcze.

Są ekonomiści, którzy uważają, że polskie firmy są za mało innowacyjne, ponieważ rozleniwiają je zbyt niskie płace. Należy je więc zdecydowanie podnosić, żeby zmusić biznes do kreatywności. Jak właścicieli nie będzie stać na wypłacenie ludziom wyższych zarobków, to zaczną intensywnie myśleć nad nowymi technologiami i produktami. Oby tak się stało i nie była to jedynie kreatywna księgowość i spychanie najmniej wydajnych i kompetentnych pracowników do szarej strefy.

Więcej na ten temat
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Zaszczepieni też chorują. Dlaczego trzecia dawka jest niezbędna?

Coraz więcej osób wątpi w szczepionki przeciwko covid, skoro nawet po trzech dawkach przytrafia im się zakażenie. Czy zatem decyzję o szczepieniu przypominającym lepiej odłożyć do czasu, aż pojawią się skuteczniejsze preparaty?

Paweł Walewski
04.12.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną