Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Rynek

Jakie skutki gospodarcze odczuje Polska w wyniku Brexitu?

Tumblr
Brytyjczycy podjęli najważniejszą od kilku dekad decyzję. Nie tylko dla mieszkańców Albionu, ale też dla całej unijnej gospodarki.

Polska będzie odczuwała skutki tej decyzji jeszcze przez wiele lat. Natychmiastową konsekwencją Brexitu, czyli zwycięstwa separatystów w referendum, będzie ucieczka inwestorów z Wielkiej Brytanii i z krajów uznawanych za bardziej ryzykowne, w tym z Polski. W takiej sytuacji trzeba się liczyć ze znacznym osłabieniem kursu złotego, nawet powyżej 4,50 zł za euro, a także z kilkuprocentowymi spadkami na warszawskiej giełdzie i polskim rynku długu.

Tradycyjnie najbardziej ucierpią kredytobiorcy zależni od kursu franka, bo wycofywany z Londynu kapitał będzie szerokim strumieniem płynął na szwajcarski rynek finansowy, umacniając przy tym tamtejszą walutę. Po kilku tygodniach od Brexitu inwestorzy zapewne zaczną powracać na bardziej ryzykowne rynki, umacniając polską walutę, ale kurs złotego trwale pozostanie słabszy niż w scenariuszu pozostania Wielkiej Brytanii w Unii.

W dalszej kolejności opuszczenie Unii przez Brytyjczyków uderzy w polski handel. Obecnie Wielka Brytania jest najważniejszym partnerem handlowym Polski spoza strefy euro – na wyspy sprzedajemy co roku towary o wartości blisko 50 mld zł. Brexit będzie oznaczał spadek PKB w Wielkiej Brytanii, osłabienie kursu funta i wzrost barier handlowych, co obniży popyt na produkowane w Polsce towary i tym samym nieznacznie obniży polskie PKB o 0,1–0,2 proc. w ciągu kilku lat.

Najbardziej mogą ucierpieć producenci żywności, sprzętu AGD oraz części do samochodów, gdyż udział ich branż w eksporcie do Wielkiej Brytanii jest największy.

W długim terminie Brexit dotknie wszystkich Polaków, a jego efekty najsilniej będą odczuwalne po 2020 r. Wtedy bowiem wejdzie w życie nowy budżet unijny, do którego swoich pieniędzy nie dołoży już Wielka Brytania. W rezultacie wartość funduszy płynących do Polski spadnie o co najmniej 10 proc., co oznacza mniej pieniędzy na inwestycje, na dotacje dla rolników czy na finansowanie prac badawczych.

Poza obniżeniem potencjału polskiej gospodarki spadek napływu środków unijnych osłabi też trwale kurs złotego, gdyż mniej euro będzie trafiać na polski rynek walutowy. A więc same niedobre wiadomości. Brexit to bardzo zła decyzja dla europejskiej gospodarki.

Więcej na ten temat
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Guru strategii i willa na Żoliborzu

Jacek Bartosiak to prawnik i popularny w PiS geopolityk amator. Głosi nieufność wobec Zachodu, twierdzi, że Polska bez pomocy NATO może wygrać z Rosją. Jego kancelaria adwokacka przez siedem lat działała w domu żony Rogera de Bazelaire. To były dyrektor finansowy kremlowskiego oligarchy Michaiła Fridmana.

Tomasz Piątek
17.01.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną