Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Rynek

Nimbylandia

Jak mieszkańcy chronią swoją ziemię przed inwestycjami

Polskie Sieci Elektroenergetyczne od wielu lat planują w rejonie Warszawy budowę linii najwyższych napięć. To wielka i niezwykle kosztowna inwestycja (ok. 0,5 mld zł). Polskie Sieci Elektroenergetyczne od wielu lat planują w rejonie Warszawy budowę linii najwyższych napięć. To wielka i niezwykle kosztowna inwestycja (ok. 0,5 mld zł). Getty Images
Chcemy nowych autostrad, linii energetycznych, nadajników telefonicznych, byle jak najdalej od nas. Syndrom „nie na moim podwórku”, czyli NIMBY (Not in My Back Yard), to wyzwanie dla inwestorów. Zwłaszcza gdy na tym podwórku pojawiają się politycy.
Baner używany przez zamieszkałych w okolicach Grodziska Mazowieckiego przeciwników budowy linii wysokiego napięcia.Karolina Gontarczyk/www.zachodzniemazowsze.info Baner używany przez zamieszkałych w okolicach Grodziska Mazowieckiego przeciwników budowy linii wysokiego napięcia.

Pamiątka to wieś w gminie Tarczyn, 40 km na południe od Warszawy, przy drodze krajowej nr 7. W letnie piątkowe popołudnie na przejście dla pieszych w Pamiątce wkraczają mieszkańcy okolicznych miejscowości. Niosą transparenty: „NIE dla linii 400 kV w gminie Tarczyn”, „400 000 V precz z Jaktorowa”, „Mamy bielika, niech 400 kV stąd znika!”. Na drodze błyskawicznie tworzy się gigantyczny korek, bo nie wszyscy kierowcy w porę dowiedzieli się o blokadzie.

Polityka 36.2016 (3075) z dnia 30.08.2016; Rynek; s. 38
Oryginalny tytuł tekstu: "Nimbylandia"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Katarzyna Nosowska dla „Polityki”: Jestem moim planem na życie

Dziś w stosunku do artystów jest coś chłodnego – mówi Katarzyna Nosowska, tegoroczna laureatka towarzyszącej Paszportom POLITYKI nagrody specjalnej Kreator Kultury.

Bartek Chaciński
20.01.2022