Rynek

Sukcesje bez sukcesu

Przejmowanie firm po rodzicach bywa problemem

Andrzej Blikle z żoną Małgorzatą i synem Łukaszem w 2000 r. Ojciec przekazał firmę synowi, ale Łukaszowi nie udało się wyciągnąć jej z kłopotów. Andrzej Blikle z żoną Małgorzatą i synem Łukaszem w 2000 r. Ojciec przekazał firmę synowi, ale Łukaszowi nie udało się wyciągnąć jej z kłopotów. Andrzej Wiernicki / Forum
Dzieci polskich przedsiębiorców nie chcą przejmować biznesu od rodziców. Najlepsze rodzime firmy prywatne, z dobrą pozycją często także na rynkach światowych, przechodzą więc w obce ręce.
Piotr senior i Piotr junior Voelkelowie, właściciele fabryki mebli VOX – przykład udanej sukcesjiPiotr Waniorek/Forum Piotr senior i Piotr junior Voelkelowie, właściciele fabryki mebli VOX – przykład udanej sukcesji

W ciągu najbliższych pięciu lat w ręce następców musi przejść ok. 500 tys. polskich firm rodzinnych – twierdzi Tadeusz Dulian z firmy doradczej Deloitte. – Jeśli sukcesja się nie powiedzie, wielki problem będzie miała cała polska gospodarka. Straci motory wzrostu. Firmy rodzinne wytwarzają prawie połowę PKB. To w nich, a nie w państwowych gigantach, rodzą się innowacyjne pomysły.

Ale z badania PwC oraz Instytutu Biznesu Rodzinnego wynika, że w Polsce zaledwie 6 proc. dorosłych dzieci właścicieli firm ma zamiar przejąć biznes po rodzicach. A ponad 63 proc. nawet nie chce być zatrudniona w miejscach związanych z rodzinnymi interesami. Stąd przekazanie firmy młodszemu pokoleniu to największe wyzwanie dla właścicieli, którzy masowo wkroczyli już w wiek emerytalny. Nawet na dojrzałych rynkach sukcesja udaje się tylko w 3 na 10 przypadków – to szacunki międzynarodowej firmy doradczej Egon Zehnder. Najczęściej kontrola nad firmą wymyka się z rąk rodziny. Ale i udane przekazanie władzy drugiemu pokoleniu nie jest jeszcze gwarancją, że nie potkną się wnuki. O mały włos tak by się stało z firmą założoną przez Ferdinanda Porsche, gdy władzę nad nią przejął jego wnuk Ferdinand Piech. Ostatecznie udało się wyjść z kłopotów, nie tracąc przedsiębiorstwa – Volkswagen, potężna firma globalna, nadal pozostaje pod kontrolą rodziny Porsche-Piech.

Polskie firmy rodzinne w ogromnej większości (98 proc.) ciągle są we władzy ich twórców.

Polityka 17/18.2017 (3108) z dnia 25.04.2017; Rynek; s. 56
Oryginalny tytuł tekstu: "Sukcesje bez sukcesu"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Październik 2021: najciekawsze książki dla młodszych czytelników

Jak co miesiąc wybieramy książki mądre, ciekawe i estetycznie wydane. Dla najmłodszych czytelników.

Sebastian Frąckiewicz
23.10.2021