Jak PiS rujnuje polskich rolników

Ziemia nasza, ale wasza
Po roku obowiązywania tzw. ustawy o ziemi widać już, jakie wyrządziła ­spustoszenie. Miała zapobiegać wykupowi gruntów przez obcych, zamiast tego uderzyła w rodzimych rolników. Gwałtownie wzrosły też ceny działek budowlanych, więc wkrótce zaczną drożeć mieszkania.
Na wsi strach przed wykupem ziemi przez obcych był duży, ustawę o ziemi przyjęto więc z aplauzem. Teraz aplauz zamienia się w złość.
rudall30/PantherMedia

Na wsi strach przed wykupem ziemi przez obcych był duży, ustawę o ziemi przyjęto więc z aplauzem. Teraz aplauz zamienia się w złość.

Mieszczuchom wydawało się, że nowe prawo ich nie dotyczy. Bardzo się pomylili. Właściciele domków jednorodzinnych w otulinie Puszczy Kampinoskiej z dnia na dzień dowiedzieli się, że straciły one na wartości ok. 30 proc. A może i więcej, o czym jednak lepiej się nie przekonywać. Wiele domów zbudowano na działkach większych niż 3 tys. m kw., często – rolnych albo leśnych. W myśl nowych przepisów właściciele już nie mogą ich sprzedać, komu zechcą.

Przywiązani do kapusty

W przypadku działki rolnej nabywcą może być tylko miejscowy rolnik albo… ksiądz. Pod warunkiem że z prawa pierwokupu nie skorzysta Agencja Nieruchomości Rolnych. W przypadku domów posadowionych na działkach leśnych, jakich pełno np. w podwarszawskim Izabelinie lub Magdalence, prawo pierwokupu mają Lasy Państwowe. Zgodnie z ustawą o lasach, bliźniaczą do tej o ziemi. Z tą różnicą, że domów na działkach leśnych, nawet malutkich, też bez zgody Lasów sprzedać nie można.

Po co Lasom Państwowym luksusowe nieruchomości na leśnych działkach? Ekipa PiS na to pytanie nie odpowiada. Miejscowa agencja Kampinos Nieruchomości nie jest w stanie powiedzieć swoim klientom, jaka, w przypadku skorzystania przez Lasy z prawa pierwokupu, będzie wycena nieruchomości. Żadne orzecznictwo tego nie reguluje. Skoro rynek zamarł, a jedynym klientem mogą okazać się Lasy, cenę podyktują leśnicy – mówi Danuta Kwiatkowska, właścicielka agencji.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną