Rynek

Poleciało z wiatrem

Jak się ubezpieczamy od klęsk żywiołowych

Premier Beata Szydło, minister Andrzej Adamczyk (pierwszy z lewej) i wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann (z papierami) podczas spotkania z rodziną z Trzecianowa, której gospodarstwo zostało zniszczone przez nawałnicę. Premier Beata Szydło, minister Andrzej Adamczyk (pierwszy z lewej) i wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann (z papierami) podczas spotkania z rodziną z Trzecianowa, której gospodarstwo zostało zniszczone przez nawałnicę. Marek Zakrzewski / PAP
Premier Beata Szydło przegapiła huragan, który zrujnował Bory Tucholskie, za to jego ofiarom obiecała rekordowo wysoką pomoc, nawet 200 tys. zł. Kryteria jej przyznawania wydają się mocno niejasne. Poszkodowani już wkrótce się przekonają, czy obietnice nie służyły tylko zatarciu złego wrażenia, jakie zrobił rząd, nie spiesząc się na miejsce katastrofy.
Jeśli w Rytlu czy okolicznych wsiach nie wszystkie letniskowe domy były ubezpieczone, to teraz ich właściciele będą pluć sobie w brodę.Stanisław Ciok/Polityka Jeśli w Rytlu czy okolicznych wsiach nie wszystkie letniskowe domy były ubezpieczone, to teraz ich właściciele będą pluć sobie w brodę.

Od 1997 r., czyli wielkiej powodzi, która zalała Wrocław i sporą część Dolnego Śląska, kolejni premierzy na miejscach dotkniętych klęskami żywiołowymi stawiali się natychmiast. Obiecując ofiarom pomoc państwa bez zbędnych utrudnień biurokratycznych. Premier Jerzy Buzek w 2001 r. na tereny zalane przez Wisłę poleciał helikopterem. Był ubrany w strażacką kurtkę. Donald Tusk, także na sportowo, meldował się zarówno u ofiar wielkiej powodzi w 2010 r., jak i dwa lata później po gradobiciu w Bisztynku, kiedy słynny hodowca papryki zapytał go „Jak żyć?

Polityka 36.2017 (3126) z dnia 05.09.2017; Rynek; s. 42
Oryginalny tytuł tekstu: "Poleciało z wiatrem"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Polonia jest taka jak my. Ewa Winnicka opowiada o polskim Greenpoincie

Mnie ten temat dlatego tak bardzo pociąga, że zmusza do zastanowienia, co to znaczy być w ogóle Polakiem – mówi Ewa Winnicka, autorka książki „Greenpoint. Kroniki Małej Polski”.

Janusz Wróblewski
16.06.2021