Jak miasta zarabiają na „Grze o tron” i innych słynnych produkcjach

Gra o turystów
Turystyka do miejsc, w których kręcono znane filmy, ma długą historię. Ale „Gra o tron”, serial filmowany w wyjątkowo wielu lokalizacjach, rozwinęła ten biznes ponad miarę.
Kadr z serialu „Gra o tron”
mat. pr.

Kadr z serialu „Gra o tron”

Chorwacki Dubrownik zawsze był popularny wśród turystów, a jego stare miasto trafiło na listę UNESCO już w 1979 r. Ale odkąd adriatyckie miasto stało się King’s Landing z „Gry o tron”, liczba gości z zagranicy wystrzeliła. Do Chorwacji zaczęli zjeżdżać Amerykanie i Australijczycy. Według burmistrza Dubrownika 10 proc. wszystkich turystów przyjeżdża teraz do miasta tylko ze względu na serial HBO, inne dane mówią o wzroście liczby turystów o nawet ponad jedną czwartą.

Takich miast jak Dubrownik jest więcej. Twórcy „Gry o tron” nie filmują serialu w miejscach całkowicie nieznanych – większość z nich nawet bez tej sławy była odwiedzana przez sporo osób. Ale dzięki Daenerys Targaryan, Jonowi Snowowi i klanowi Lannisterów wszystkie one zyskały nowy, potężny wabik dla turystów.

W Maroku na „Grze o tron” promują się marokańskie As-Sawira i Warzarat, które w serialu były miastami na kontynencie Essos. Malta była pierwszym King’s Landing przed Dubrownikiem, a na Islandii można wybrać się na wycieczkę za Mur. Jednak „Gra o tron” kojarzy się przede wszystkim z Irlandią Północną. Tam mieszczą się studia filmowe ze słynnym Żelaznym Tronem (który oglądała, choć na nim nie usiadła, m.in. królowa Elżbieta II), tam filmowanych jest najwięcej scen plenerowych.

„Gra o tron”, czyli przemysł kwitnie

Ściąganie filmowców w celu wzmocnienia marki kraju, regionu czy miasta wśród zagranicznych turystów to nic nowego. W naszym regionie wyspecjalizowały się w tym Czechy, zwłaszcza Praga, a na świecie niekwestionowanym liderem jest oczywiście Nowy Jork.

W 2012 r. Association of Film Commissioners International, stowarzyszenie osób organizujących praktyczne aspekty kręcenia filmów na całym świecie, twierdziło, że rocznie 40 mln turystów kieruje się właśnie ulubionymi filmami przy wyborze kierunku wakacyjnego. Liczba ta ma rosnąć o 10 proc. w 12 miesięcy, czyli teraz może to być już nawet ponad 60 mln osób rocznie. AFCI ma interes w tym, by tę liczbę zawyżać, ale nawet jeśli jest to kilkanaście milionów turystów mniej – to nadal masa ludzi. Dla porównania: Polskę w 2016 r. łącznie odwiedziło 17,5 mln turystów z zagranicy.

Przyjeżdżający po premierze filmu czy serialu turyści, poza napędzeniem biznesu hotelarskiego i restauracyjnego, potrzebują także zupełnie nowych usług. Dlatego szybko pojawiają się przewodnicy oprowadzający po miejscach związanych z danym filmem, w mieście organizowane są zloty fanów, a do sklepów trafiają nowe suweniry. W porywach tworzone są specjalne muzea czy parki rozrywki. Studia, w których kręcone były największe hity, często nie są już potem wykorzystywane, tylko zamieniane właśnie w muzea danego tytułu.

Korzyści dla miasta są tym większe, im bardziej zaistnieje ono w filmie. Trudno np. ocenić, na ile na rozpoznawalność Warszawy w Indiach wpływa to, że w bollywoodzkich filmach udaje Londyn. Zapewne niewiele.

Kluczowy czynnik to jednak siła oddziaływania samego filmu. Nie chodzi tu o jego kasowość czy liczbę osób, które pójdą do kina jako taką, a raczej o trudniejszą do zmierzenia zdolność kreowania fanów najcięższego kalibru. Tych, którzy przebierają się za bohaterów, uczą się fikcyjnych języków czy zaklęć i są gotowi pojechać na koniec świata, byle tylko zobaczyć miejsca znane z ekranu.

Co prawda zjawisko to obserwowano od dawna, ale dopiero od kilkunastu lat regiony świadomie wykorzystują film do promocji. Wydaje się, że na skalę masową jako pierwsza zrobiła to Nowa Zelandia, gdzie kręcono trylogię „Władcy pierścieni”. Dziś to obok rugby najbardziej rozpoznawalny element marki tego kraju, w hobbicioelfie wzory malowane są nawet samoloty Air New Zealand.

Czytaj także

Aktualności, komentarze

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną