Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Rynek

Cezariusz Lesisz wspomoże Mateusza Morawieckiego

Mateusz Morawiecki Mateusz Morawiecki Krystian Maj / Kancelaria Prezesa RM
Pełnomocnikiem premiera ds. rozwoju gospodarczego został właśnie Cezariusz Lesisz, bliski współpracownik Kornela Morawieckiego z czasów Solidarności Walczącej. Mateuszowi Morawieckiemu pomoże nadzorować gospodarkę i państwowe spółki.

Lesisz z premierem Morawieckim oraz jego ojcem Kornelem znają się od lat. Urodził się w 1959 r. i działał we wrocławskiej opozycji od przełomu lat 70. i 80. XX w. Jesienią 1980 r. współtworzył Niezależne Zrzeszenie Studentów na Politechnice Wrocławskiej, a w 1982 r. razem z Kornelem Morawieckim i kilkunastoma innymi osobami zakładał „Solidarność Walczącą”.

Według IPN Lesisz w sierpniu 1982 r. był internowany w ośrodku odosobnienia w Nysie, z którego został wypuszczony we wrześniu tego samego roku. Był łącznikiem Kornela Morawieckiego, który w latach 80. ukrywał się przed służbami PRL.

Czytaj także: Morawieccy walczący

Od zawsze blisko Morawieckich

Według „Encyklopedii Solidarności” Lesisz pod koniec lat 80. wyjechał do USA, gdzie przebywał do 2010 r. Głośno się o nim zrobiło w kwietniu 2017 r., gdy został w resorcie finansów szefem gabinetu politycznego ówczesnego wicepremiera oraz ministra rozwoju i finansów Mateusza Morawieckiego. Tabloidy wyciągnęły mu wtedy, że zarabia kilkanaście tysięcy złotych miesięcznie.

Lesisz był szefem gabinetu do listopada 2017 r. Jednocześnie zasiadał w radach nadzorczych państwowych spółek, m.in. Agencji Rozwoju Przemysłu czy Totalizatora Sportowego. Na stronie Totalizatora można przeczytać, że Lesisz ma „ponad 20-letnie doświadczenie w zarządzaniu i prowadzeniu działalności gospodarczej w Polsce i USA” i „w komercjalizacji i zarządzaniu nieruchomościami”.

Cezariusz Lesisz nowym pełnomocnikiem ds. rozwoju gospodarczego

4 czerwca Lesisz został pełnomocnikiem Prezesa Rady Ministrów ds. rozwoju gospodarczego. Do jego zadań będzie należało „formułowanie propozycji służących efektywnej realizacji strategicznych projektów inwestycyjnych oraz przyjętych kierunków rozwoju, programów i strategii rządowych w sferze gospodarczej”, nadzorowanie mienia państwowego czy doradzanie premierowi w zakresie międzynarodowej współpracy gospodarczej.

Czytaj więcej: Kornel Morawiecki działa na rzecz syna, który przejmie kiedyś PiS?

Kompetencje nowego pełnomocnika dotyczące strategii rozwojowych będą częściowo pokrywały się z działaniami ministra inwestycji i rozwoju Jerzego Kwiecińskiego. Z kolei przy nadzorze nad kluczowymi inwestycjami nowy pełnomocnik może wchodzić w paradę np. pełnomocnikowi ds. budowy centralnego portu komunikacyjnego Mikołajowi Wildowi.

Lesisz przypilnuje interesów premiera

Po co więc zostało utworzone nowe stanowisko? Premier Mateusz Morawiecki stara się skupić w Kancelarii Premiera dużo więcej władzy niż jego poprzedniczka Beata Szydło i potrzebuje zaufanych ludzi, którzy będą za niego nadzorowali to, co się dzieje w gospodarce. Za Szydło nadzór nad zdecydowaną większością spółek Skarbu Państwa był zdelegowany na poszczególnych ministrów, Morawiecki tymczasem bezpośrednio nadzoruje 41 spółek, w tym te najważniejsze, np. Pocztę Polską, LOT, PKO BP, PZU, PKP PLK czy Polski Fundusz Rozwoju.

Lesisz, który zdobył już pewne doświadczenie w radach nadzorczych, będzie pilnował, żeby Morawiecki utrzymał wpływy w państwowych spółkach, rozdrapywanych przez różne frakcje PiS.

Reklama

Czytaj także

null
Nauka

Za dużo leków, diagnoz depresji, autyzmu i ADHD? Wielki spór w psychiatrii

Narasta sprzeciw wobec tradycyjnej psychiatrii. Zamiast u lekarzy pomocy szukamy w aplikacjach i poradnikach. Dwie książki próbują uporządkować ten chaos. Z różnym skutkiem.

Paweł Walewski
12.04.2024
Reklama