Rynek

Gwoździe do trumny?

Handlowe wojny Trumpa

Wygrać wojnę handlową Ameryce będzie bardzo trudno. Wygrać wojnę handlową Ameryce będzie bardzo trudno. Jemastock/Alamy Stock Vector / BEW
Donald Trump prowadzi już nie jedną, a trzy wojny handlowe. Najważniejsza i najgroźniejsza dla świata jest ta z Chinami.
Chiny czują się oszukane i poniżane, a tego Chińczycy nigdy nie wybaczają.Filip Błażejowski/Forum Chiny czują się oszukane i poniżane, a tego Chińczycy nigdy nie wybaczają.

Paul Krugman, wybitny amerykański ekonomista, felietonista „New York Timesa” i laureat Nagrody Nobla sprzed 10 lat, przyznaje, że tego się nie spodziewał. Nie sądził, że za sprawą Donalda Trumpa światu zagrozi wielki konflikt handlowy. Podobnie jak on wielu innych ekspertów prognozowało, że amerykański prezydent zaciśnie pięści, pogrozi i postraszy, inne kraje pójdą na niewielkie ustępstwa, obniżając wybrane cła, a przy okazji wesprą prywatne inwestycje rodziny Trumpa, i konflikt powoli się rozmyje.

Polityka 29.2018 (3169) z dnia 17.07.2018; Rynek; s. 44
Oryginalny tytuł tekstu: "Gwoździe do trumny?"

Czytaj także

Ludzie i style

Jak amerykańskie flippery z Francji do Polski trafiły

Flippery, czyli zręcznościowe, elektromechaniczne maszyny do grania, były kiedyś obowiązkowym elementem wyposażenia w barach, hotelach i... nocnych klubach. O ich losach opowiada Marek Jasicki, który importował je z Francji do Polski.

Łukasz Dziatkiewicz
15.09.2019