Rynek

Zatopione imperium

Czy zniknie ostatni prywatny polski bank?

Leszek Czarnecki Leszek Czarnecki Piotr Małecki/Napo Images / Forum
Leszek Czarnecki, właściciel jedynego prywatnego polskiego banku, musi do swojego finansowego imperium dołożyć miliard złotych. Tak źle jeszcze nie było.
Wieżowiec Sky Tower we Wrocławiu. Chyba ostatnia rekordowa inwestycja Czarneckiego.Bartłomiej Kudowicz/Forum Wieżowiec Sky Tower we Wrocławiu. Chyba ostatnia rekordowa inwestycja Czarneckiego.

Akcje jego niedawnych pereł w koronie: Getin Noble Bank, Open Finance czy Getin Holding tanieją, zaczęły być nawet zaliczane do niechlubnej grupy „groszówek”, nieprzekraczających ceny 1 zł. Wartość rynkowa czterech największych kontrolowanych przez Czarneckiego spółek spadła poniżej miliarda złotych. Leszek Czarnecki jest nie tylko ich twarzą, ale także większościowym udziałowcem. Więc jego majątek także topnieje. W 2008 r., gdy „Forbes” umieścił go na pierwszej pozycji w rankingu najbogatszych Polaków, jego majątek szacowano na 6,4 mld zł, obecnie spadł na 13.

Polityka 39.2018 (3179) z dnia 25.09.2018; Rynek; s. 34
Oryginalny tytuł tekstu: "Zatopione imperium"

Czytaj także

Społeczeństwo

Rzeź ptaków

Co roku myśliwi zabijają około 200 tys. ptaków. Wyłącznie dla własnej rozrywki. Żadnych innych powodów polowania na ptaki nie ma.

Joanna Podgórska
05.12.2019