Piszemy o wszystkim, co ważne

Codziennie coś nowego. Bądź w centrum wydarzeń.

Subskrybuj
Rynek

Cztery lata popuszczania pasa

Prof. Marek Belka rozlicza politykę gospodarczą PiS

Cztery lata rządów Prawa i Sprawiedliwości zbiegły się w czasie z okresem bardzo dobrej koniunktury w Europie i na świecie. Cztery lata rządów Prawa i Sprawiedliwości zbiegły się w czasie z okresem bardzo dobrej koniunktury w Europie i na świecie. Igor Morski
Po niemal czterech latach rządów PiS świerzbi mnie pióro, aby przelać na papier moją subiektywną ich ocenę. Będzie to ocena bardzo krytyczna, ale chciałbym w niej wydobyć pewne pozytywne elementy, a przynajmniej racjonalizować niektóre posunięcia. W końcu, powie czytelnik, po tych czterech latach gospodarka wydaje się w bardzo dobrej formie.
Koszty Drugiej piątki Kaczyńskiego, rząd oceniał wiosną tego roku na ok. 60 mld zł.Adam Chełstowski/Forum Koszty Drugiej piątki Kaczyńskiego, rząd oceniał wiosną tego roku na ok. 60 mld zł.

Obietnice 1.0 i ich realizacja

PiS obiecywał w kampanii w 2015 r. aktywną politykę społeczną, a sztandarową propozycją było słynne 500+. Równie istotna była obietnica przywrócenia poprzedniego (niższego) wieku emerytalnego. Dodajmy do tego prezydenckie pomysły rozwiązania problemu frankowych kredytów hipotecznych oraz radykalne jednorazowe podniesienie kwoty wolnej od podatku od dochodów osób fizycznych. Wśród zapowiedzi ze sfery gospodarczej warto jeszcze wspomnieć postulaty tzw. polonizacji banków (a może i pozostałych strategicznych dziedzin gospodarki), oparcie energetyki na węglu kamiennym i odejście od importu paliw z Rosji, a w rolnictwie wspieranie gospodarstw rodzinnych.

Polityka 37.2019 (3227) z dnia 10.09.2019; Rynek; s. 36
Oryginalny tytuł tekstu: "Cztery lata popuszczania pasa"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Dołączam

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >