Ministerstwo Finansów wprowadza mikrorachunek podatkowy, żeby uprościć rozliczenia z fiskusem. Ale każda zmiana w sposobie rozliczania podatków wprowadza dodatkowe zamieszanie. Tłumaczymy więc, o co z mikrorachunkiem podatkowym chodzi, do czego służy i jak go wygenerować.
Mikrorachunek podatkowy do rozliczeń VAT, PIT i CIT
Mikrorachunek podatkowy to indywidualny rachunek służący do wpłat podatków PIT, CIT i VAT. Od 1 stycznia 2020 r. wszelkie wpłaty dotyczące tych podatków muszą być dokonywane właśnie na mikrorachunek podatkowy, a nie – jak wcześniej – na oddzielne rachunki dla każdego z tych podatków. Stare rachunki będą aktywne tylko do 31 grudnia 2019 r. Jeżeli ktoś dokona na nie wpłaty po tym terminie, urząd skarbowy nie odnotuje wpływu podatku, co może skutkować pojawieniem się np. zaległości i koniecznością zapłaty odsetek.
Czytaj także: Rozdawali, teraz będą zabierać
Jak wygenerować mikrorachunek podatkowy?
Nowy indywidualny rachunek podatkowy można stworzyć dzięki specjalnemu generatorowi. Wystarczy podać swój PESEL (osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej) lub NIP (osoby prowadzące działalność lub podatnicy VAT).
Mikrorachunek, jak każdy rachunek bankowy, składa się z 26 znaków. Jeśli ktoś zapomni numeru swojego mikrorachunku, w każdej chwili może wygenerować go ponownie, wchodząc na stronę podatkową resortu finansów.
Dotyczy nie tylko właścicieli firm, ale i osób fizycznych
Wpłaty na mikrorachunek podatkowy będą w większym stopniu dotyczyły osób prowadzących działalność gospodarczą (bo one częściej dokonują rozliczeń podatków).