Rynek

Mikrorachunek podatkowy już od 1 stycznia. Co trzeba zrobić?

OD 1 stycznia 2020 r. wszystkie płatności do urzędu skarbowego w ramach VAT, CIT i PIT muszą trafiać na specjalne indywidualne konta podatkowe, zwane mikrorachunkami. OD 1 stycznia 2020 r. wszystkie płatności do urzędu skarbowego w ramach VAT, CIT i PIT muszą trafiać na specjalne indywidualne konta podatkowe, zwane mikrorachunkami. Ken Teegardin / Flickr CC by 2.0
1 stycznia 2020 r. nastąpi mała rewolucja w rozliczeniach VAT, CIT i PIT. Wszystkie płatności do urzędu skarbowego będą dokonywane na specjalny indywidualny rachunek, tzw. mikrorachunek podatkowy.

Ministerstwo Finansów wprowadza mikrorachunek podatkowy, żeby uprościć rozliczenia z fiskusem. Ale każda zmiana w sposobie rozliczania podatków wprowadza dodatkowe zamieszanie. Tłumaczymy więc, o co z mikrorachunkiem podatkowym chodzi, do czego służy i jak go wygenerować.

Mikrorachunek podatkowy do rozliczeń VAT, PIT i CIT

Mikrorachunek podatkowy to indywidualny rachunek służący do wpłat podatków PIT, CIT i VAT. Od 1 stycznia 2020 r. wszelkie wpłaty dotyczące tych podatków muszą być dokonywane właśnie na mikrorachunek podatkowy, a nie – jak wcześniej – na oddzielne rachunki dla każdego z tych podatków. Stare rachunki będą aktywne tylko do 31 grudnia 2019 r. Jeżeli ktoś dokona na nie wpłaty po tym terminie, urząd skarbowy nie odnotuje wpływu podatku, co może skutkować pojawieniem się np. zaległości i koniecznością zapłaty odsetek.

Czytaj także: Rozdawali, teraz będą zabierać

Jak wygenerować mikrorachunek podatkowy?

Nowy indywidualny rachunek podatkowy można stworzyć dzięki specjalnemu generatorowi. Wystarczy podać swój PESEL (osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej) lub NIP (osoby prowadzące działalność lub podatnicy VAT).

Mikrorachunek, jak każdy rachunek bankowy, składa się z 26 znaków. Jeśli ktoś zapomni numeru swojego mikrorachunku, w każdej chwili może wygenerować go ponownie, wchodząc na stronę podatkową resortu finansów.

Dotyczy nie tylko właścicieli firm, ale i osób fizycznych

Wpłaty na mikrorachunek podatkowy będą w większym stopniu dotyczyły osób prowadzących działalność gospodarczą (bo one częściej dokonują rozliczeń podatków). Ale nie tylko. Indywidualny rachunek podatkowy będą musiały wygenerować też np. osoby fizyczne, którym roczne rozliczenie PIT wykaże niedopłatę podatku. Odpowiednią kwotę będą musiały przelać właśnie na mikrorachunek podatkowy. W przypadku wspólnego rozliczenia PIT z małżonkiem podatek trzeba będzie wpłacić na mikrorachunek osoby, która będzie wskazana w zeznaniu podatkowym jako pierwsza.

Czytaj także: PiS funduje przedsiębiorcom regulacyjny zawrót głowy

Kontrowersje wokół „niepodatkowych zaległości budżetowych”

W znowelizowanej ordynacji podatkowej, która wprowadziła indywidualne rachunki podatkowe, napisane jest, że na mikrorachunek podatkowy wpłacane mają być też „niepodatkowe należności budżetowe”. Cześć ekspertów uznała, że na mikrorachunek należy również przelewać np. kwoty za grzywny czy mandaty karne. Ministerstwo Finansów wyjaśniło jednak, że inne opłaty mają być regulowane po staremu. Na mikrorachunek podatkowy wpłacane mają być (oprócz rozliczeń VAT, PIT i CIT) tylko odsetki za zwłokę powstałe od zaległości podatkowych z tytułu PIT, CIT i VAT oraz koszty upomnienia.

Więcej pytań i odpowiedzi na temat nowego mikrorachunku podatkowego dostępnych jest na stronie podatkowej resortu finansów.

Więcej na ten temat
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Prof. Łętowska kontra syndyk spółdzielni. Szykuje się ciekawy i ważny proces

Prof. Łętowska: Tu nie chodzi o tych 550 zł, których domaga się ode mnie syndyk. Chętniej dam trzy razy tyle na cele dobroczynne, niż pójdę jak baran ciągnięty na rzeź w procederze ułatwiającym różnym cwaniakom wzbogacanie się.

Violetta Krasnowska
20.10.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną