Rynek

Brunatna moc

Koniec kopalni odkrywkowych?

Kopalnia odkrywkowa węgla brunatnego w Kleczewie koło Konina. Kopalnia odkrywkowa węgla brunatnego w Kleczewie koło Konina. Grzegorz Dembiński/Polska Press
Świat stawia na energię odnawialną, my na kopalną. I mamy z nią coraz więcej kłopotu.
Lech Mazurczyk/Polityka

Jako pierwszy zamknięty został Adamów, elektrownia o mocy 600 MW, na węgiel brunatny pochodzący z pobliskiej kopalni odkrywkowej o tej samej nazwie. Obie mieszczą się w Turku i należą do Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin (ZE PAK), spółki giełdowej kontrolowanej przez Zygmunta Solorza-Żaka. To jedyny duży, konwencjonalny producent prądu, którego do tej pory państwo nie przejęło. ZE PAK ma jeszcze trzy czynne elektrownie. Wszystkie korzystają z węgla brunatnego wydobywanego przez własne kopalnie.

Polityka 3.2020 (3244) z dnia 14.01.2020; Rynek; s. 43
Oryginalny tytuł tekstu: "Brunatna moc"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Nie każdy archeolog to Indiana Jones

Popkulturowy obraz archeologa awanturnika umacnia przekonanie, że ich głównym zadaniem jest odkrywanie skarbów. Ten fałsz fatalnie odbija się na wiedzy o przeszłości.

Agnieszka Krzemińska
27.02.2021