Rynek

Kolej bez składu

Obiecanki na torach

Kolejarze twierdzą, że na trasie do Gdańska, pociągi Pendolino przyspieszą w czerwcu – ponad cztery lata po zakończeniu remontu trasy. Kolejarze twierdzą, że na trasie do Gdańska, pociągi Pendolino przyspieszą w czerwcu – ponad cztery lata po zakończeniu remontu trasy. Adam Chełstowski / Forum
Chociaż pieniędzy na kolej wydajemy coraz więcej, efekty wielu inwestycji są marne. Po nowych szynach pociągi jeżdżą za rzadko i za wolno, by zachęcić do przesiadki z samochodów.
W Polsce mamy województwa prokolejowe oraz regiony, które kolej traktują jako zło konieczne.Grzegorz Kawęcki/Puls Biznesu/Forum W Polsce mamy województwa prokolejowe oraz regiony, które kolej traktują jako zło konieczne.

Remont trwał tradycyjnie znacznie dłużej, niż powinien, ale w połowie grudnia 2019 r. dobiegł końca. Za prawie 300 mln zł udało się przywrócić do życia długo nieużywaną linię kolejową z Ełku przez Pisz do Szczytna. Aż 85 proc. potrzebnej kwoty wyłożyła Unia Europejska, ale mieszkańcy województwa warmińsko-mazurskiego nie mają się z czego cieszyć. Z Ełku do Olsztyna przez Pisz kursują zaledwie dwa pociągi dziennie. Pierwszy odjeżdża o godz. 4.07, a drugi o 12.21. Z Pisza do stolicy województwa jest jeszcze jedno połączenie o godz.

Polityka 4.2020 (3245) z dnia 21.01.2020; Rynek; s. 44
Oryginalny tytuł tekstu: "Kolej bez składu"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Kompozytorki wchodzą do gry

Kiedyś mieliśmy wśród kompozytorek pojedyncze przykłady spektakularnych karier. Ale najmłodsze pokolenie idzie całą ławą, co było widoczne na jesiennych festiwalach muzyki współczesnej.

Dorota Szwarcman
01.12.2020