Rabaty na prenumeratę cyfrową Polityki

40% lub 50%

Subskrybuj
Rynek

Kolej bez składu

Obiecanki na torach

Kolejarze twierdzą, że na trasie do Gdańska, pociągi Pendolino przyspieszą w czerwcu – ponad cztery lata po zakończeniu remontu trasy. Kolejarze twierdzą, że na trasie do Gdańska, pociągi Pendolino przyspieszą w czerwcu – ponad cztery lata po zakończeniu remontu trasy. Adam Chełstowski / Forum
Chociaż pieniędzy na kolej wydajemy coraz więcej, efekty wielu inwestycji są marne. Po nowych szynach pociągi jeżdżą za rzadko i za wolno, by zachęcić do przesiadki z samochodów.
W Polsce mamy województwa prokolejowe oraz regiony, które kolej traktują jako zło konieczne.Grzegorz Kawęcki/Puls Biznesu/Forum W Polsce mamy województwa prokolejowe oraz regiony, które kolej traktują jako zło konieczne.

Remont trwał tradycyjnie znacznie dłużej, niż powinien, ale w połowie grudnia 2019 r. dobiegł końca. Za prawie 300 mln zł udało się przywrócić do życia długo nieużywaną linię kolejową z Ełku przez Pisz do Szczytna. Aż 85 proc. potrzebnej kwoty wyłożyła Unia Europejska, ale mieszkańcy województwa warmińsko-mazurskiego nie mają się z czego cieszyć. Z Ełku do Olsztyna przez Pisz kursują zaledwie dwa pociągi dziennie. Pierwszy odjeżdża o godz. 4.07, a drugi o 12.21. Z Pisza do stolicy województwa jest jeszcze jedno połączenie o godz.

Polityka 4.2020 (3245) z dnia 21.01.2020; Rynek; s. 44
Oryginalny tytuł tekstu: "Kolej bez składu"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ludzie i style

Polityka przy stole. Symulator kampanii wyborczej i inne planszówki

Kogo znane na co dzień z ekranów i gazet polityczne spory nadal bardziej ekscytują, niż męczą, może sprawdzić swoich sił w ich wersji pudełkowej. Uwaga – wciągają jak prawdziwe.

Michał Klimko
25.11.2021