„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Rynek

Axa po 14 latach wychodzi z Polski

Axa wycofuje się z Europy Środkowo-Wschodniej. Axa wycofuje się z Europy Środkowo-Wschodniej. Yves Herman / Forum
Przejęcie Axy to jedna z największych takich transakcji w historii polskich ubezpieczeń. Firm ubezpieczeniowych w kraju będzie nadal ubywać.

Francuska Axa, jeden z największych ubezpieczycieli na świecie, podpisała umowę sprzedaży swojego biznesu w Polsce, Czechach i na Słowacji. Nabywcą została austriacka Uniqa, która przelicytowała konkurentów, oferując za sprzedawane aktywa 1 mld euro (4,2 mld zł). To jedno z największych przejęć w historii polskiej branży ubezpieczeniowej.

Czytaj także: Ustawa pod dyktando ubezpieczycieli?

AXA czwartym graczem na rynku OC

Axa działa w kraju od 2006 r. Jest jednym z pierwszym towarzystw oferujących ubezpieczenia komunikacyjne w kanale direct (przez telefon i internet). Od tamtej pory przejęła dwóch rywali (BRE Ubezpieczenia i polski oddział Liberty) i zwiększyła do 3,2 mln liczbę obsługiwanych klientów. Poza dwoma towarzystwami ubezpieczeń (Axa Ubezpieczenia TUiR i Axa Życie) Francuzi mają w Polsce towarzystwo funduszy inwestycyjnych (TFI) i powszechne towarzystwo emerytalne (PTE).

W 2018 r. przychody Axy w Polsce wyniosły 585 mln euro, a w Czechach i na Słowacji łącznie 170 mln euro. Wspólnie wszystkie trzy rynki odpowiadały jedynie za 0,7 proc. przychodów całej grupy. Były jednak na tyle duże, by Axa zajmowała znaczące miejsce na rynku. Według danych na koniec września 2019 r. grupa miała 4,7-procentowy udział w rynku ubezpieczeń majątkowych, co dawało jej piątą pozycję w branży, a w segmencie polis OC udział sięgał aż 6,4 proc. (czwarta pozycja). W ubezpieczeniach życiowych Axa była natomiast dziewiątym graczem na rynku.

Czytaj także: Autocasco na godziny

Uniqa zwiększy udziały w rynku

Polskie spółki Uniqa zbierają mniejsze składki od Axy. W 2018 r. ich przychody sięgnęły 182 mln euro, a liczba klientów wzrosła do 1,6 mln. Ubezpieczyciel był dziewiątym graczem na rynku majątkowym i dopiero 19. w ubezpieczeniach życiowych. Uniqa lepiej radziła sobie w Czechach i na Słowacji, gdzie łącznie miała 257 mln euro przychodów, czyli była większa od spółek Axy. Przejęcie Axy pozwoli Unice umocnić się na wszystkich trzech rynkach i skokowo zwiększyć przychody. Dzięki większej skali działania będzie mogła ograniczyć udział kosztów, łatwiej docierać do klientów i skuteczniej tworzyć taryfy cenowe.

Czytaj także: Ubezpieczenie samochodu. Kto o co walczy

Możliwe kolejne transakcje

Sprzedaż Axy to kolejna taka transakcja w Polsce. Wcześniej w 2018 r. włoskie Generali przejęło Concordię, InterRisk objął udziały w TUW „TUW”, a VIG (właściciel m.in. Compensy i InterRisk) odkupił Gothaer i zmienił jego nazwę na Wiener. Na sprzedaż wystawiona jest m.in. polska spółka amerykańskiego MetLife. Spekuluje się, że o wycofaniu z kraju może zdecydować niemiecki Allianz.

Powodem kolejnych przejęć będzie spadająca zyskowność sektora, niższa niż dekadę temu. Branża wskazuje, że to efekt podatku od aktywów instytucji finansowych (tzw. podatku bankowego), powracającej konkurencji cenowej w polisach OC, niechęci Polaków do kupowania dobrowolnych polis na życie, a także wysokich odszkodowań i zadośćuczynień, których w imieniu klientów często domagają się tzw. kancelarie odszkodowawcze.

Czytaj także: Nie ufaj fałszywym polisolokatom. Możesz sporo stracić

Więcej na ten temat
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Prof. Ewa Łętowska o sztuce godzenia się z nieuniknionym i przemijaniu

Prof. Ewa Łętowska o przemijaniu i przygotowaniach do śmierci. I o tym, co nas jeszcze w Polsce może czekać.

Violetta Krasnowska
08.12.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną