„Polityka”. Pilnujemy władzy, służymy czytelnikom.

Prenumerata roczna taniej o 20%

OK, pokaż ofertę
Rynek

Flip i klap

Flipperzy, czyli jak dodać ceny mieszkaniom

Flipperzy szukają tańszych mieszkań wymagających remontu. Flipperzy szukają tańszych mieszkań wymagających remontu. Getty Images
Jak szybko wzbogacić się od zera do milionera? Jeszcze niedawno internetowi mentorzy podpowiadali, by postawić na kryptowaluty albo forex. Dziś radzą: zajmij się flippingiem. Czyli czym?
Flipperzy wykańczają mieszkania i odsprzedają z zyskiem.Getty Images Flipperzy wykańczają mieszkania i odsprzedają z zyskiem.

Jeden flip da nam przeciętnie 10–40 tys. zł zarobku, czasem nawet w ciągu kilku dni – obiecuje youtube’owy ekspert. Brzmi nieźle, ale co to jest flip? To nowa angielska nazwa, pod którą kryje się stara handlowa maksyma: najlepiej kupuj tanio, a sprzedawaj drogo. W tym jednak przypadku chodzi o handlowanie dobrem szczególnym i dziś ciągle poszukiwanym, czyli mieszkaniami, a mówiąc szerzej, nieruchomościami.

Home flipping to rodzaj spekulacji, bo flipperowi zależy, by kupione mieszkanie sprzedać niemal natychmiast z jak największym przebiciem. – Czasem nabywcą jest inny flipper wierzący, że i jemu uda się wycisnąć własną marżę, bo przecież ceny nieruchomości muszą rosnąć. To przekonanie flipperów o nieuchronności nieustającego wzrostu cen pompuje bańkę cenową na rynku mieszkaniowym, a jednocześnie przyciąga kolejnych, którzy chcą spekulować. Polityka niskich stóp procentowych podkręca atrakcyjność tego typu działalności – twierdzi dr Adam Czerniak z Kolegium Gospodarki Światowej SGH, główny ekonomista POLITYKA Insight, badacz baniek cenowych.

Sami flipperzy patrzą na to nieco inaczej. – Cała sztuka polega na wyłapywaniu perełek inwestycyjnych. Mieszkań często zaniedbanych, wymagających remontu, ale przez to tańszych. Doświadczony flipper potrafi w takim mieszkaniu dostrzec potencjał, dzięki któremu mieszkanie zyska na wartości. Na tej różnicy zarabia – wyjaśnia Faustyna Guzowska z Projekt Nieruchomość, partner Stowarzyszenia Mieszkanicznik. Bywa, że wystarczy drobna kosmetyka, odświeżenie ścian, umiejętne umeblowanie i zaaranżowanie wnętrza, bo flipperzy często sprzedają już gotowe do zamieszkania lokale. Taką aranżacją, która sprawi, że nabywca się zachwyci i bez targowania sięgnie po portfel, zajmują się specjaliści od home stagingu, ale flipper musi się tego sam szybko nauczyć.

Polityka 34.2020 (3275) z dnia 18.08.2020; Rynek; s. 39
Oryginalny tytuł tekstu: "Flip i klap"
Reklama