Rynek

Państwowe firmy awansują w rankingu czempionów

. . Polityka Insight / •
Jak wynika z rankingu polskich czempionów narodowych opublikowanego przez Politykę Insight, firmy z udziałem skarbu państwa stanowią prawie połowę wszystkich największych spółek z kapitałem polskim.

W najnowszym rankingu PKN Orlen po raz pierwszy przeskoczył lidera dwóch poprzednich edycji czyli spółkę KGHM, uzyskując 85 na 100 pkt możliwych do zdobycia.

Nie będzie lockdownu, będzie breakdown. Gospodarka pod respiratorem

Efekt polityki rządu PiS

Sukces Orlenu wynika przede wszystkim z poprawy wyniku w kategorii „innowacyjność”, w tym wzrostu zaangażowania w działalność badawczo-rozwojową. Obie firmy są liderami we wszystkich czterech uwzględnianych w rankingu kategoriach, odzwierciedlających odpowiednio wpływ na gospodarkę, znaczenie w branży, działalność zagraniczną i innowacyjność. Prywatne firmy zajęły dalsze miejsca – najlepsza z nich, czyli Asseco Poland, uzyskała wynik 64 pkt.

Na uwagę zasługuje także – i to mimo kryzysu w górnictwie – Jastrzębskiej Spółki Węglowej oraz Grupy Lotos, a także Poczty Polskiej i Gaz-Systemu – te dwie ostatnie po raz pierwszy uzyskały tytuł „aspirujących czempionów narodowych”. W pierwszej 50. po raz pierwszy debiutował też inny podmiot, nad którym pieczę sprawuje skarb państwa – spółka Żegluga Polska, która obsługuje przewozy frachtowe nie tylko na Bałtyku, ale także na połączeniach transatlantyckich oraz na Wielkich Jeziorach, gdzie jest jednym z najważniejszych spedytorów.

Awanse uwidaczniają skutki zmian, jakie zaszły w polityce gospodarczej po 2015 r. Rząd wspiera rozwój państwowych spółek, które zyskują w porównaniu ze swoimi w pełni prywatnymi konkurentami, ale nie próbuje wypromować nowych państwowych graczy ani przejmować dużych prywatnych podmiotów.

Czytaj też: Przejmowanie firm po rodzicach bywa problemem

Jak się dba o pracownika

Tematem specjalnym tegorocznej edycji była dbałość polskich firm o pracowników. Z tego względu przebadano jak czempioni podchodzą do dzielenia się przychodami z pracownikami, dbania o dobrą atmosferę w pracy, kształcenia ustawicznego czy utrzymania osób powracających z urlopów rodzicielskich. To kwestie szczególnie ważne w sytuacji zmian na rynku pracy na skutek starzenia się społeczeństwa, automatyzacji produkcji czy przejścia na pracę zdalną w okresie pandemii.

Na podstawie danych przesłanych przez firmy powstał specjalny ranking „kapitał ludzki”. Również w tej kategorii zwyciężyła spółka z udziałem skarbu państwa. To Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze, które wyprzedziło nieznacznie dwie pozostałe firmy na podium, czyli Ciech i PBG. Zaraz za podium znalazły się ex aequo KGHM i Polpharmę.

To pokazuje, że praca w państwowych firmach z reguły wiąże się z większą stabilnością zatrudnienia, szerszym zakresem świadczeń dodatkowych i wyższymi – porównywalnie do prywatnych firm z tej samej branży – wynagrodzeniami.

Mimo rosnącej roli państwowych firm, w rankingu nie zabrakło prywatnych spółek. Wśród tych, które po raz pierwszy znalazły się na liście, największym jest Adamed Pharma - spółka po raz pierwszy przekroczyła próg 1 mld zł przychodu, który stanowił próg klasyfikacji na listę, i od razu uplasowała się w drugiej dziesiątce z wynikiem 54 pkt. Poza tym w rankingu debiutowali też Unibep czy Cognor Holding.

* Pełna treść raportu do pobrania pod linkiem „Czempioni narodowi. Jak wspierają kapitał ludzki”. Dokument przygotowali analitycy Polityki Insight – dr Adam Czerniak i Monika Helak. Partnerem raportu jest spółka Polpharma.

Więcej na ten temat
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ja My Oni

Samice alfa: czego nie dostają, kogo poszukują?

Silne kobiety współczesne: z jakimi mężczyznami mają największe szanse na udany, trwały związek.

Ryszarda Socha
09.02.2016
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną