„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Rynek

Szpital domowy

Jak i za ile zrobić sobie szpital w domu

Przenośny koncentrator tlenu. Takie urządzenia dostarczają choremu do 6 litrów tlenu na minutę. Przenośny koncentrator tlenu. Takie urządzenia dostarczają choremu do 6 litrów tlenu na minutę. Paweł Supernak / PAP
Polskie lecznictwo stało się niewydolne. To skłania do zakupów sprzętu, który ma pomagać w ratowaniu życia w domu. Co można kupić? I czy warto?
Domowy pulsoksymetr napalcowy.Dariusz Borowicz/Agencja Gazeta Domowy pulsoksymetr napalcowy.

Zaczęło się od masowych zakupów pulsoksymetrów, co doradzali nawet lekarze. Raczej po to, żeby lżej chorzy niepotrzebnie nie wzywali pogotowia. Pobyt w szpitalu jest wskazany dopiero wtedy, gdy poziom saturacji, czyli nasycenia krwi tlenem, spada poniżej 90 proc. Mierzy się to za pomocą spektrometrii, czyli odbicia długości fali świetlnej na opuszku palca lub płatku ucha. Norma to 95–99 proc. Urządzenie podaje też pomiar tętna. Sprzedawcy nie informują, że gdy paznokcie są pomalowane, a już na pewno, gdy naklejone są na nie tipsy, wynik będzie niemiarodajny.

Polityka 47.2020 (3288) z dnia 17.11.2020; Rynek; s. 52
Oryginalny tytuł tekstu: "Szpital domowy"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Układ się rozpada. Spowiedź byłego doradcy Morawieckiego

Tomasz Krawczyk, były doradca Lecha Kaczyńskiego i Mateusza Morawieckiego, o nadziejach i złudzeniach ludzi PiS.

Rafał Kalukin
03.12.2020