Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty w okazyjnej cenie!

Subskrybuj
Rynek

7 przykazań kredytobiorcy

Jak wziąć kredyt bezpiecznie i bezstresowo? Sprawdź, na co zwrócić uwagę

Kredytobiorco, nie daj się nabrać na okazje! Kredytobiorco, nie daj się nabrać na okazje! Marek Sobczak / Polityka
Pamiętaj, kredyt to zobowiązanie na kilka lat.
Jeśli chcesz wziąć kredyt, pamiętaj, by nie dać ponieść się emocjom. Zdradzamy na co uważać, jak rozmawiać z bankiem o ofercie i jak przygotować się do spłacania kredytu.

Oto siedem zasad, którymi powinien kierować się każdy kredytobiorca:

1. NIE WIERZ REKLAMOM „kredyt gotówkowy w pół godziny”. Na formalności w banku (często zdobycie dodatkowych zaświadczeń, raport scoring w BIK itp.) zarezerwuj co najmniej kilka dni przed wzięciem kredytu, a najlepiej dwa tygodnie.

2. NIE ZAPOŻYCZAJ SIĘ „NA STYK”. Po odjęciu od pensji raty kredytu i miesięcznych wydatków rodziny muszą ci zostać jeszcze jakieś pieniądze na wszelki wypadek, remont, urządzenie się

3. UWAŻAJ NA DODATKOWE I UKRYTE OPŁATY (np. spread walutowy, przymusowe ubezpieczenia).

4. NIE DAJ SIĘ ZWIEŚĆ OFERTOM BANKOWYM w rodzaju „pół roku za darmo” albo „niskie oprocentowanie przez pierwsze 2 lata”. Liczą się warunki na cały 20–30-letni okres kredytowania. Co bank odda w takiej promocji teraz, odbierze później.

5. Jeśli zaciągasz kredyt na krócej (5–10 lat), NIE BIERZ NA SIEBIE RYZYKA KURSOWEGO i weź kredyt w złotówkach. Jeśli na dłużej (20–30 lat) – opłaci ci się tańszy kredyt walutowy.

6. NIE WPADAJ W PANIKĘ, jeśli masz kredyt walutowy, a wartość waluty gwałtownie wzrasta. To może być wahnięcie na kilka miesięcy, a Ty pożyczyłeś na kilkadziesiąt lat.

7. NIE BÓJ SIĘ NEGOCJOWAĆ Z BANKIEM obniżki oprocentowania. Jeśli kilka lat spłacałeś kredyt bez kłopotów, powinno się udać. Jeśli nie, zmień bank.

Reklama

Czytaj także

Kultura

Efekt Björk. „Polityce” opowiada, jak powstają jej piosenki

Wokalistka i kompozytorka Björk tłumaczy w rozmowie z „Polityką”, o czym jest jej płyta „Vulnicura”. A my – w jaki sposób dziecięca ciekawość świata czyni z niej wciąż wybitną postać świata muzyki.

Bartek Chaciński
27.04.2015
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną