Rabaty na prenumeratę cyfrową Polityki

40% lub 50%

Subskrybuj
Rynek

7 przykazań kredytobiorcy

Jak wziąć kredyt bezpiecznie i bezstresowo? Sprawdź, na co zwrócić uwagę

Kredytobiorco, nie daj się nabrać na okazje! Kredytobiorco, nie daj się nabrać na okazje! Marek Sobczak / Polityka
Pamiętaj, kredyt to zobowiązanie na kilka lat.
Jeśli chcesz wziąć kredyt, pamiętaj, by nie dać ponieść się emocjom. Zdradzamy na co uważać, jak rozmawiać z bankiem o ofercie i jak przygotować się do spłacania kredytu.

Oto siedem zasad, którymi powinien kierować się każdy kredytobiorca:

1. NIE WIERZ REKLAMOM „kredyt gotówkowy w pół godziny”. Na formalności w banku (często zdobycie dodatkowych zaświadczeń, raport scoring w BIK itp.) zarezerwuj co najmniej kilka dni przed wzięciem kredytu, a najlepiej dwa tygodnie.

2. NIE ZAPOŻYCZAJ SIĘ „NA STYK”. Po odjęciu od pensji raty kredytu i miesięcznych wydatków rodziny muszą ci zostać jeszcze jakieś pieniądze na wszelki wypadek, remont, urządzenie się

3. UWAŻAJ NA DODATKOWE I UKRYTE OPŁATY (np. spread walutowy, przymusowe ubezpieczenia).

4. NIE DAJ SIĘ ZWIEŚĆ OFERTOM BANKOWYM w rodzaju „pół roku za darmo” albo „niskie oprocentowanie przez pierwsze 2 lata”. Liczą się warunki na cały 20–30-letni okres kredytowania. Co bank odda w takiej promocji teraz, odbierze później.

5. Jeśli zaciągasz kredyt na krócej (5–10 lat), NIE BIERZ NA SIEBIE RYZYKA KURSOWEGO i weź kredyt w złotówkach. Jeśli na dłużej (20–30 lat) – opłaci ci się tańszy kredyt walutowy.

6. NIE WPADAJ W PANIKĘ, jeśli masz kredyt walutowy, a wartość waluty gwałtownie wzrasta. To może być wahnięcie na kilka miesięcy, a Ty pożyczyłeś na kilkadziesiąt lat.

7. NIE BÓJ SIĘ NEGOCJOWAĆ Z BANKIEM obniżki oprocentowania. Jeśli kilka lat spłacałeś kredyt bez kłopotów, powinno się udać. Jeśli nie, zmień bank.

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Niezbędnik

Arabowie szukają mistrzów

Siła nauki arabskiej w okresie klasycznym to otwartość na zmiany, ale też zwykła ciekawość świata.

Mateusz Wilk
06.05.2014
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną