Twoja „Polityka”. Jest nam po drodze. Każdego dnia.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Rynek

7 przykazań kredytobiorcy

Jak wziąć kredyt bezpiecznie i bezstresowo? Sprawdź, na co zwrócić uwagę

Kredytobiorco, nie daj się nabrać na okazje! Kredytobiorco, nie daj się nabrać na okazje! Marek Sobczak / Polityka
Pamiętaj, kredyt to zobowiązanie na kilka lat.
Jeśli chcesz wziąć kredyt, pamiętaj, by nie dać ponieść się emocjom. Zdradzamy na co uważać, jak rozmawiać z bankiem o ofercie i jak przygotować się do spłacania kredytu.

Oto siedem zasad, którymi powinien kierować się każdy kredytobiorca:

1. NIE WIERZ REKLAMOM „kredyt gotówkowy w pół godziny”. Na formalności w banku (często zdobycie dodatkowych zaświadczeń, raport scoring w BIK itp.) zarezerwuj co najmniej kilka dni przed wzięciem kredytu, a najlepiej dwa tygodnie.

2. NIE ZAPOŻYCZAJ SIĘ „NA STYK”. Po odjęciu od pensji raty kredytu i miesięcznych wydatków rodziny muszą ci zostać jeszcze jakieś pieniądze na wszelki wypadek, remont, urządzenie się

3. UWAŻAJ NA DODATKOWE I UKRYTE OPŁATY (np. spread walutowy, przymusowe ubezpieczenia).

4. NIE DAJ SIĘ ZWIEŚĆ OFERTOM BANKOWYM w rodzaju „pół roku za darmo” albo „niskie oprocentowanie przez pierwsze 2 lata”. Liczą się warunki na cały 20–30-letni okres kredytowania. Co bank odda w takiej promocji teraz, odbierze później.

5. Jeśli zaciągasz kredyt na krócej (5–10 lat), NIE BIERZ NA SIEBIE RYZYKA KURSOWEGO i weź kredyt w złotówkach. Jeśli na dłużej (20–30 lat) – opłaci ci się tańszy kredyt walutowy.

6. NIE WPADAJ W PANIKĘ, jeśli masz kredyt walutowy, a wartość waluty gwałtownie wzrasta. To może być wahnięcie na kilka miesięcy, a Ty pożyczyłeś na kilkadziesiąt lat.

7. NIE BÓJ SIĘ NEGOCJOWAĆ Z BANKIEM obniżki oprocentowania. Jeśli kilka lat spłacałeś kredyt bez kłopotów, powinno się udać. Jeśli nie, zmień bank.

Reklama

Czytaj także

Historia

Mleczaki króla Karola, dżuma, inkwizycja. Średniowiecze odsłania swoje tajemnice

Ludzie średniowiecza mają w sobie element tajemnicy, ponieważ znajdują się w pół drogi między tym, co dla nas znajome, a tym, co niedostępne – uważa Dan Jones, autor książki „Świt królestw. Jasna historia wieków ciemnych”.

Tomasz Targański
23.05.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną