Pożyczka hipoteczna - co kryje się pod tą nazwą?
Co to jest pożyczka hipoteczna? Poznaj szczegóły jej udzielenia
Jeśli jesteś właścicielem domu, mieszkania lub działki, masz w ręku niezwykły atut – hipotekę. Obciążając ją możesz wziąć pożyczkę hipoteczną na dowolny cel - nowy samochód, wymarzone wakacje, remont czy zagraniczne stypendium dla dziecka.
Choć pożyczka hipoteczna to dobry sposób kredytowania większych wydatków rodziny, wciąż niewiele osób wie o jej istnieniu. Prawdopodobnie to efekt schematycznego myślenia – że obciążając hipotekę można pożyczyć tylko na budowę lub na mieszkanie. Tak jest, ale w przypadku kredytu hipotecznego, a nie pożyczki hipotecznej, którą dostajesz na dowolny cel. Pod zastaw możesz dać dom, mieszkanie lub działkę, wszystko co stanowi nieruchomość. Hipoteka to dla banku bardzo dobre zabezpieczenie w obu przypadkach. Na tyle dobre, że może nam pożyczyć gotówkę na korzystnych warunkach - ze znacznie niższym oprocentowaniem niż za kredyt konsumpcyjny (zazwyczaj ok. 2 proc. więcej niż za mieszkaniowy).
Na przykład kupując samochód na kredyt gotówkowy o wartości 50 tys. zł, płacimy ok. 13–15 proc. rocznie za kredyt. Ale już ta sama suma pożyczona pod hipotekę domu powinna kosztować nie więcej niż 6–7 proc. rocznie.
Gdzie wziąć pożyczkę hipoteczną?
Pożyczkę hipoteczną ma w ofercie już większość dużych banków. Szczegółowe porównanie oferty pożyczek hipotecznych różnych banków można znaleźć za pomocą kalkulatora online. Można pożyczyć zarówno w złotówkach, jak i walutach obcych (frank szwajcarski, dolar, euro, funt). Maksymalny okres kredytowania to 15–20 lat.
Niektóre banki różnicują oprocentowanie pożyczki hipotecznej w zależności od tego, czy pożyczana kwota jest niższa niż 50 proc. wartości nieruchomości wziętej pod hipotekę. Większość banków pożyczy zresztą nie więcej niż 70 proc. jej wartości. Banku, który uzyskuje tak dobre zabezpieczenie, jakim jest hipoteka, nie interesuje, na co wydajemy nasze pieniądze pod warunkiem, że chodzi o pożyczkę hipoteczną, a nie kredyt hipoteczny.
Jakie są warunki uzyskania pożyczki hipotecznej?
Podstawową przeszkodą, która wielu chętnych odstrasza od pożyczek hipotecznych, jest wciąż dość skomplikowana i kosztowna procedura. Do zakupów na raty czy do wydania karty kredytowej wystarcza teraz dokument o zatrudnieniu z zakładu pracy i oświadczenie o dochodach.
Tymczasem w przypadku pożyczki hipotecznej wiele banków wciąż jeszcze wymaga wyceny nieruchomości (dodatkowy koszt 400–500 zł), ubezpieczenia pomostowego od momentu wypłaty pieniędzy do wpisania hipoteki przez sąd (ok. 1 proc. kwoty), a czasem i ubezpieczenia na życie. Na szczęście koszty sądowe związane z wpisaniem obciążenia do ksiąg wieczystych od marca spadły (z kilku tysięcy do 460 zł).
Oprocentowanie pożyczki hipotecznej
Oprocentowanie pożyczki hipotecznej jest o 1, a nawet 2 proc. wyższe niż standardowego kredytu hipotecznego.
Pożyczka hipoteczna ma jedną wadę, o której nieczęsto się wspomina. Gdy wzięliśmy samochód czy pralkę na raty, a przestajemy je spłacać, komornik wkroczy nam do łazienki albo skonfiskuje kluczyki. Gdy przestaniemy spłacać raty z pożyczki hipotecznej, ostatecznym rozwiązaniem jest licytacja nieruchomości (choć prawie nigdy w praktyce to się nie zdarza – jak jej uniknąć, czytaj w poradniku "Uciec przed komornikiem").