Rynek

Dziurawa obrona

Jak wyciekały pieniądze z tarcz antykryzysowych

Państwo na początku pandemii szafowało pieniędzmi, ale trudno się dowiedzieć, jakie firmy skorzystały najwięcej i co z tego mamy. Państwo na początku pandemii szafowało pieniędzmi, ale trudno się dowiedzieć, jakie firmy skorzystały najwięcej i co z tego mamy. Shutterstock
Na ratowanie gospodarki przed skutkami pandemii państwo wydało już ponad 120 mld zł. Pieniądze trafiały jednak nierzadko do tych, którym się w ogóle nie należały.
Tylko w ubiegłym roku PKP Intercity dostało z budżetu, a dokładnie od ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka, 1 mld 553 mln zł w formie bezzwrotnej dotacji.Grzegorz Krzyżewski / Foto News/Forum Tylko w ubiegłym roku PKP Intercity dostało z budżetu, a dokładnie od ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka, 1 mld 553 mln zł w formie bezzwrotnej dotacji.

Po ubiegłorocznym marcowym lockdownie pierwsze z pomocą małym przedsiębiorcom ruszyły urzędy pracy. Pomoc miała popłynąć szybko, bez dyskusji i weryfikacji, czy jej beneficjent w ogóle został przez pandemię poszkodowany. – Ubiegający się o wsparcie mieli tylko złożyć oświadczenie o spadku przychodów i wypełnić wniosek o 5 tys. zł na koszty funkcjonowania firmy – przypomina Wanda Adach, szefowa Powiatowego Urzędu Pracy w Warszawie. Więc wypełniali ci, którym rząd zakazał działalności i nie zarabiali ani złotówki, jak fryzjerzy, restauratorzy, ale i przedsiębiorcy, którzy ciągle mogli pracować, np.

Polityka 8.2021 (3300) z dnia 16.02.2021; Rynek; s. 37
Oryginalny tytuł tekstu: "Dziurawa obrona"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Wojewódzki z Matą o „Patointeligencji” i „Patoreakcji”

Mata, autor „Patointeligencji”, który właśnie opublikował nowy utwór z równie mocnym tekstem: – Społeczną rolą artysty czasami jest wystawienie się na strzał. Ja się czuję z tym dobrze, to zamieszanie czemuś służy.

Kuba Wojewódzki
03.04.2021