Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty w okazyjnej cenie!

Subskrybuj
Rynek

W poszukiwaniu lepszego klimatu

Miasta zaczynają walczyć z betonozą. Miasta zaczynają walczyć z betonozą. Getty Images
Jak schładzać miejskie wyspy ciepła, gdy upały są coraz bardziej dotkliwe? Rozwiązania nie muszą być drogie i spektakularne. Wystarczy suma kilku niewielkich inicjatyw – od łąk kwietnych, przez torowiska, po zielone dachy. Każda ulica powinna przejść orzeźwiającą metamorfozę.
W miastach jest za dużo powierzchni nieprzepuszczalnych, które latem nadmiernie się nagrzewają.zhudifeng/PantherMedia W miastach jest za dużo powierzchni nieprzepuszczalnych, które latem nadmiernie się nagrzewają.

Kosić czy nie kosić – to temat wywołujący w wielu miastach ożywione dyskusje. Kiedyś częste koszenie trawników było normą, jednak dzisiaj przynosi nieraz fatalne skutki. Zwłaszcza w okresach suszy i upału skoszone niedawno trawniki wysychają, bo przecież większość z nich nie jest podlewana. Z drugiej strony trawniki kosić co pewien czas należy, aby zdrowy pozostał system korzeniowy roślin. Los trawników dobrze pokazuje problemy, jakie w miastach niesie ze sobą ocieplenie klimatu. Jego najpoważniejsza konsekwencja to coraz dłuższe i agresywniejsze fale upałów, czego mogliśmy doświadczyć już w połowie czerwca.

Polityka 29.2021 (3321) z dnia 13.07.2021; Ekoporadnik; s. 64
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >