Rabaty na prenumeratę cyfrową Polityki

40% lub 50%

Subskrybuj
Rynek

W poszukiwaniu lepszego klimatu

Miasta zaczynają walczyć z betonozą. Miasta zaczynają walczyć z betonozą. Getty Images
Jak schładzać miejskie wyspy ciepła, gdy upały są coraz bardziej dotkliwe? Rozwiązania nie muszą być drogie i spektakularne. Wystarczy suma kilku niewielkich inicjatyw – od łąk kwietnych, przez torowiska, po zielone dachy. Każda ulica powinna przejść orzeźwiającą metamorfozę.
W miastach jest za dużo powierzchni nieprzepuszczalnych, które latem nadmiernie się nagrzewają.zhudifeng/PantherMedia W miastach jest za dużo powierzchni nieprzepuszczalnych, które latem nadmiernie się nagrzewają.

Kosić czy nie kosić – to temat wywołujący w wielu miastach ożywione dyskusje. Kiedyś częste koszenie trawników było normą, jednak dzisiaj przynosi nieraz fatalne skutki. Zwłaszcza w okresach suszy i upału skoszone niedawno trawniki wysychają, bo przecież większość z nich nie jest podlewana. Z drugiej strony trawniki kosić co pewien czas należy, aby zdrowy pozostał system korzeniowy roślin. Los trawników dobrze pokazuje problemy, jakie w miastach niesie ze sobą ocieplenie klimatu. Jego najpoważniejsza konsekwencja to coraz dłuższe i agresywniejsze fale upałów, czego mogliśmy doświadczyć już w połowie czerwca.

Polityka 29.2021 (3321) z dnia 13.07.2021; Ekoporadnik; s. 64
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Niezbędnik

Arabowie szukają mistrzów

Siła nauki arabskiej w okresie klasycznym to otwartość na zmiany, ale też zwykła ciekawość świata.

Mateusz Wilk
06.05.2014