Rynek

Pyry na szaro

Kłopoty polskiej pyry

Przed epoką clavibactera Polska była drugim po Niemczech producentem kartofli w Europie. Przed epoką clavibactera Polska była drugim po Niemczech producentem kartofli w Europie. Tomasz Sternicki / Forum
Do nielegalnie sprzedawanego w Polsce alkoholu, papierosów i narkotyków dołączyły ziemniaki. W gospodarcze podziemie zepchnął je rządowy program rozwoju ziemniaka.
Problem z bakterią polega na tym, że na zewnątrz jest bezobjawowa. Ziemniaki wyglądają na zdrowe. Dopiero przy obieraniu okazuje się, że w środku jest gnijąca breja.Shutterstock Problem z bakterią polega na tym, że na zewnątrz jest bezobjawowa. Ziemniaki wyglądają na zdrowe. Dopiero przy obieraniu okazuje się, że w środku jest gnijąca breja.

W przestępczym procederze nieświadomie uczestniczą konsumenci kupujący warzywa raczej w warzywniakach i na bazarkach niż w zagranicznych dyskontach. Do sieci handlowych trafiają bowiem ziemniaki przebadane, na targowiska niekoniecznie. Ostatnio blady strach padł na restauratorów też chętnie bazujących na świeżych, lokalnych produktach. Za kupno kartofli niewiadomego pochodzenia grożą im kary nawet do 5 tys. zł. Do akcji ruszyły bowiem kontrole PIORIN (Polskiej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa).

Polityka 37.2021 (3329) z dnia 07.09.2021; Rynek; s. 43
Oryginalny tytuł tekstu: "Pyry na szaro"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Historia

Zanim padły strzały II. Czarna wołga i tajemnicze fiolki pod kopalnią „Sosnowiec”

Jesienią 1981 r. w tłum górników kopalni „Sosnowiec” poleciały fiolki z duszącą substancją. Sprawców do dzisiaj nie znaleziono. Także motyw pozostaje niejasny, ale z dużą dozą prawdopodobieństwa można przyjąć, że celem było wywołanie wrzenia w kraju i sprowokowanie siłowej konfrontacji.

Jan Dziadul
21.09.2021