Rynek

Pakujesz, płacisz

Toniemy w plastiku, rządowi to nie przeszkadza

Według unijnych statystyk w 2018 r. (świeższych danych nie ma) w Polsce recyklingowi poddano zaledwie 35 proc. wszystkich opakowań plastikowych. Według unijnych statystyk w 2018 r. (świeższych danych nie ma) w Polsce recyklingowi poddano zaledwie 35 proc. wszystkich opakowań plastikowych. Shutterstock
To smutne, że toniemy w zużytym plastiku, a równocześnie nie potrafimy go selekcjonować i przetwarzać, więc surowce wtórne do recyklingu sprowadzamy z zagranicy.
Nie ma dziś żadnych kar dla producentów używających pudełek czy tworzyw, które nie nadają się do recyklingu albo są trudne do przetworzenia.Shutterstock Nie ma dziś żadnych kar dla producentów używających pudełek czy tworzyw, które nie nadają się do recyklingu albo są trudne do przetworzenia.

Czym można się wyróżnić w walce o klientów kupujących w sklepie np. wodę? Niektórzy producenci próbują do tego wykorzystać butelki. Coraz częściej pojawiają się na nich napisy, takie jak „Jestem z rPET”, „Jestem z innej butelki” albo „Nadaję się do recyklingu”. Skrót rPET oznacza, że butelka została wykonana z recyklatu, czyli przetworzonego plastiku, poddanego recyklingowi. Jest zatem bardziej przyjazna środowisku niż butelki konkurencji, która na razie takiego recyklatu nie używa.

Polityka 38.2021 (3330) z dnia 14.09.2021; Rynek; s. 47
Oryginalny tytuł tekstu: "Pakujesz, płacisz"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Polska ma ludzi na sumieniu. A ja? Co z moim sumieniem?

Taktyka stanu wyjątkowego i bezwzględnych pushbacków nie przyniosła spodziewanych rezultatów. Łukaszenka nadal prowadzi swój sabotaż, a nawet go nasila. Polska ma ludzi na sumieniu. A ja? Co z moim sumieniem?

Renata Lis
23.09.2021