Piszemy o wszystkim, co ważne

Codziennie coś nowego. Bądź w centrum wydarzeń.

Subskrybuj
Rynek

Pakujesz, płacisz

Toniemy w plastiku, rządowi to nie przeszkadza

Według unijnych statystyk w 2018 r. (świeższych danych nie ma) w Polsce recyklingowi poddano zaledwie 35 proc. wszystkich opakowań plastikowych. Według unijnych statystyk w 2018 r. (świeższych danych nie ma) w Polsce recyklingowi poddano zaledwie 35 proc. wszystkich opakowań plastikowych. Shutterstock
To smutne, że toniemy w zużytym plastiku, a równocześnie nie potrafimy go selekcjonować i przetwarzać, więc surowce wtórne do recyklingu sprowadzamy z zagranicy.
Nie ma dziś żadnych kar dla producentów używających pudełek czy tworzyw, które nie nadają się do recyklingu albo są trudne do przetworzenia.Shutterstock Nie ma dziś żadnych kar dla producentów używających pudełek czy tworzyw, które nie nadają się do recyklingu albo są trudne do przetworzenia.

Czym można się wyróżnić w walce o klientów kupujących w sklepie np. wodę? Niektórzy producenci próbują do tego wykorzystać butelki. Coraz częściej pojawiają się na nich napisy, takie jak „Jestem z rPET”, „Jestem z innej butelki” albo „Nadaję się do recyklingu”. Skrót rPET oznacza, że butelka została wykonana z recyklatu, czyli przetworzonego plastiku, poddanego recyklingowi. Jest zatem bardziej przyjazna środowisku niż butelki konkurencji, która na razie takiego recyklatu nie używa.

Polityka 38.2021 (3330) z dnia 14.09.2021; Rynek; s. 47
Oryginalny tytuł tekstu: "Pakujesz, płacisz"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Dołączam

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >