„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Rynek

Dom z dyni

Dlaczego brakuje ziemi pod mieszkaniówkę

Grunty rolne obsiane dyniami i burakami w środku miasta nie są w Polsce ewenementem. Na fot. okolice lotniska Okęcie, Warszawa. Grunty rolne obsiane dyniami i burakami w środku miasta nie są w Polsce ewenementem. Na fot. okolice lotniska Okęcie, Warszawa. Mateusz Marek / PAP
W Polsce dramatycznie brakuje działek pod budownictwo wielorodzinne. To deficyt wykreowany przez polityków. Na gruntach, na których mogłyby powstać osiedla mieszkaniowe, rękę położyła władza PiS. Obrót nimi został zamrożony albo też trafiły do państwowego Krajowego Zasobu Nieruchomości.
W 2015 r. cudzoziemcy kupili 412 ha gruntów rolnych i leśnych. Natomiast w 2019 r., po czterech latach obowiązywania restrykcyjnej ustawy, było to 1349 ha.Shutterstock W 2015 r. cudzoziemcy kupili 412 ha gruntów rolnych i leśnych. Natomiast w 2019 r., po czterech latach obowiązywania restrykcyjnej ustawy, było to 1349 ha.

W środku wielu największych polskich miast wciąż rośnie kapusta, dynie albo chwasty. Najszybciej zaś rosną ceny. Rekord padł na warszawskim Mokotowie, gdzie za metr kwadratowy niewielkiej działki nabywca wyłożył aż 16 tys. zł. Zarówno kupujący, jak i sprzedający chcą pozostać anonimowi. Brak terenów budowlanych, dotkliwie odczuwany dopiero od 2016 r., przyspieszył wzrost cen działek i gotowych mieszkań. Według firmy doradczej JLL metr kwadratowy mieszkania w Śródmieściu Warszawy osiąga już cenę 23 tys.

Polityka 44.2021 (3336) z dnia 26.10.2021; Rynek; s. 50
Oryginalny tytuł tekstu: "Dom z dyni"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Zaszczepieni też chorują. Dlaczego trzecia dawka jest niezbędna?

Coraz więcej osób wątpi w szczepionki przeciwko covid, skoro nawet po trzech dawkach przytrafia im się zakażenie. Czy zatem decyzję o szczepieniu przypominającym lepiej odłożyć do czasu, aż pojawią się skuteczniejsze preparaty?

Paweł Walewski
04.12.2021