Piszemy o wszystkim, co ważne

Codziennie coś nowego. Bądź w centrum wydarzeń.

Subskrybuj
Rynek

Gry na lirze

Gry na lirze. Jak w Turcji doszło do gigantycznego kryzysu

Inflacja w Turcji właśnie przebija poziom 20 proc., najszybciej rosną ceny żywności, usług, nieruchomości i transportu. Inflacja w Turcji właśnie przebija poziom 20 proc., najszybciej rosną ceny żywności, usług, nieruchomości i transportu. Shutterstock
Turcja ze swoją upadającą walutą i szalejącą inflacją stoi u bram gigantycznego kryzysu. Recep Tayyip Erdoğan, który jest ojcem tureckiego sukcesu gospodarczego, może się okazać jego grabarzem.
Turecka gospodarka, licząc rok do roku, urosła na papierze o 22 proc. – to głównie zasługa niskiego poziomu startowego i kwitnącego eksportu.PantherMedia Turecka gospodarka, licząc rok do roku, urosła na papierze o 22 proc. – to głównie zasługa niskiego poziomu startowego i kwitnącego eksportu.

Znajomemu sklepikarzowi z ankarskiej dzielnicy Dżebedżi, tuż obok uniwersytetu, jest wstyd. – Mam grupę stałych klientów, żadni bogacze. Głównie emeryci i studenci. I teraz co kilka dni muszę im oznajmiać, że te pomidory, banany i ser, które zawsze kupują, są już droższe – mówi 67-letni Kemal, rówieśnik prezydenta Turcji. – I za niego też mi jest wstyd. Zawsze na niego głosowałem, ale jemu się wydaje, że pozjadał wszystkie rozumy. Nikogo już nie słucha.

Rzeczywiście, Recep Tayyip Erdoğan rzadko kogokolwiek słucha.

Polityka 49.2021 (3341) z dnia 30.11.2021; Rynek; s. 42
Oryginalny tytuł tekstu: "Gry na lirze"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Dołączam

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >