Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Rynek

Gry na lirze

Gry na tureckiej lirze

Inflacja w Turcji właśnie przebija poziom 20 proc., najszybciej rosną ceny żywności, usług, nieruchomości i transportu. Inflacja w Turcji właśnie przebija poziom 20 proc., najszybciej rosną ceny żywności, usług, nieruchomości i transportu. Shutterstock
Turcja ze swoją upadającą walutą i szalejącą inflacją stoi u bram gigantycznego kryzysu. Recep Tayyip Erdoğan, który jest ojcem tureckiego sukcesu gospodarczego, może się okazać jego grabarzem.
Turecka gospodarka, licząc rok do roku, urosła na papierze o 22 proc. – to głównie zasługa niskiego poziomu startowego i kwitnącego eksportu.PantherMedia Turecka gospodarka, licząc rok do roku, urosła na papierze o 22 proc. – to głównie zasługa niskiego poziomu startowego i kwitnącego eksportu.

Znajomemu sklepikarzowi z ankarskiej dzielnicy Dżebedżi, tuż obok uniwersytetu, jest wstyd. – Mam grupę stałych klientów, żadni bogacze. Głównie emeryci i studenci. I teraz co kilka dni muszę im oznajmiać, że te pomidory, banany i ser, które zawsze kupują, są już droższe – mówi 67-letni Kemal, rówieśnik prezydenta Turcji. – I za niego też mi jest wstyd. Zawsze na niego głosowałem, ale jemu się wydaje, że pozjadał wszystkie rozumy. Nikogo już nie słucha.

Rzeczywiście, Recep Tayyip Erdoğan rzadko kogokolwiek słucha.

Polityka 49.2021 (3341) z dnia 30.11.2021; Rynek; s. 42
Oryginalny tytuł tekstu: "Gry na lirze"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Testy antygenowe i omikron. Jak poprawnie zrobić wymaz?

Testy antygenowe na koronawirusa mają tę zaletę, że są szybkie i można je zrobić samodzielnie, ale wiele wskazuje, że w dobie omikronu będzie trzeba zmienić sposób ich wykonywania. Większa skuteczność wykrywania infekcji jest szczególnie istotna w kontekście ostatniego komunikatu WHO.

Piotr Rzymski
12.01.2022