Piszemy o wszystkim, co ważne

Codziennie coś nowego. Bądź w centrum wydarzeń.

Subskrybuj
Rynek

Kuracja odwykowa

Kuracja odwykowa. Jak się uwolnić od rosyjskiej energii?

W reakcji na wojnę większość największych konsumentów ropy zadeklarowała zamiar niekupowania surowca z Rosji. W reakcji na wojnę większość największych konsumentów ropy zadeklarowała zamiar niekupowania surowca z Rosji. Patryk Sroczyński
Ukraina rozpaczliwie broni swej niepodległości, świat zaś stara się ją wspierać, ruszając na ekonomiczne starcie z Rosją. Ale czy jest w stanie uniezależnić się od rosyjskich surowców, paliw i energii?
Czy bojkot rosyjskiej ropy będzie oznaczać cenę 300 dol. za baryłkę?FlayOfSwallow/PantherMedia Czy bojkot rosyjskiej ropy będzie oznaczać cenę 300 dol. za baryłkę?

Ekonomicznym termometrem tej wojny stały się pylony przed stacjami benzynowymi. Dzień po dniu pojawiają się na nich coraz wyższe ceny paliw. Tak drogo jeszcze nie było i to mimo zredukowanych do minimum obciążeń podatkowych. Rosnąca gorączka jest wynikiem gwałtownie drożejącej ropy i taniejącego złotego. Kurs polskiej waluty wali się nie tylko na skutek wojny w Ukrainie, ale także wojny PiS z Komisją Europejską. Podobnie wygląda sytuacja węgierskiego forinta, po prostu rynki finansowe uznały, że Bruksela mimo wojny nie odpuści krajom łamiącym unijne prawo i pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy szybko nie wzmocnią ich walut.

Polityka 12.2022 (3355) z dnia 15.03.2022; Rynek; s. 40
Oryginalny tytuł tekstu: "Kuracja odwykowa"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Dołączam

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >