Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Rynek

Rosyjskie mrożonki

Rosyjskie mrożonki. PiS tropi oligarchów i nie bardzo mu wychodzi

Do zamrożenia majątku wystarczy prawdopodobieństwo wykorzystania środków do finansowania wszczętej przez Rosję wojny. Bezpośrednio lub pośrednio. Do zamrożenia majątku wystarczy prawdopodobieństwo wykorzystania środków do finansowania wszczętej przez Rosję wojny. Bezpośrednio lub pośrednio. Łukasz Rayski
Rząd przeforsował przepisy ułatwiające zamrażanie w Polsce rosyjskiego majątku. Wystarczy prawdopodobieństwo wspomagania wojny. Ale rosyjskich inwestycji jest u nas niewiele, obecność oligarchów śladowa, a część z nich robi z polskim państwem poważne interesy.
Wytropienie rosyjskiego kapitału to jedno, a uderzenie go sankcjami to już zupełnie coś innego.Łukasz Rayski Wytropienie rosyjskiego kapitału to jedno, a uderzenie go sankcjami to już zupełnie coś innego.

Majątek skonfiskowany w krajach zachodniej Europy obywatelom Rosji, którzy trafili na listę objętych sankcjami, idzie już w miliardy euro. A tropiciele jachtów, nieruchomości i innych składników nieprzyzwoitego bogactwa putinowskiej elity prześcigają się w deklaracjach, że to dopiero początek. To się podoba, opinia publiczna bije brawo. Premier Mateusz Morawiecki nie chciał więc być gorszy. Przyznał, że wprawdzie jachtów oligarchów próżno u nas szukać, ale są np. nieruchomości oraz aktywa finansowe. Kilkanaście dni później w Sejmie wiceminister finansów Sebastian Skuza ujawnił, że nałożone przez Unię Europejską sankcje pozwoliły na zamrożenie 160 mln zł. Głównie na rachunkach bankowych.

Polski rząd na razie „mrozi”, ale nie konfiskuje, gdyż do tego – jak twierdzi wbrew opinii większości prawniczych autorytetów – niezbędna jest zmiana konstytucji. A na to nie ma szans.Pod koniec marca rzecznik rządu Piotr Müller ogłosił, że przygotowany został projekt ustawy pozwalającej na blokowanie majątków podmiotów, które „przyczyniają się do wspierania rosyjskiej inwazji na Ukrainę”. Przestrzegł również, że kara za niewykonanie decyzji o zamrożeniu majątku sięgnie nawet 20 mln zł.

Na szczegółowe pytania – m.in. o to, jak ustalić pochodzenie aktywów, co konkretnie oznacza przyczynianie się do inwazji, kto będzie o tym decydował, co z polskimi pracownikami oraz kontrahentami wciągniętych na czarną listę podmiotów – wysłane do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwa Finansów i Ministerstwa Aktywów Państwowych POLITYKA, rzecz jasna, nie dostała odpowiedzi.

Sankcje na Rosję, Polacy bez pracy

Z danych Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej wynika, że aktualnie działa w Polsce niemal 1100 firm, które można określić jako związane z kapitałem rosyjskim.

Polityka 16.2022 (3359) z dnia 12.04.2022; Rynek; s. 52
Oryginalny tytuł tekstu: "Rosyjskie mrożonki"
Reklama