Osoby czytające wydania polityki

„Polityka”. Największy tygodnik w Polsce.

Wiarygodność w czasach niepewności.

Subskrybuj z rabatem
Rynek

Drogie pieniądze

Gdzie jest gotówka? W Polsce ubywa banknotów, z ulic znikają bankomaty

Dzisiaj gotówką regulowana jest już tylko jedna trzecia rachunków w barach i restauracjach, podczas gdy kartą posługuje się 56 proc. gości. Dzisiaj gotówką regulowana jest już tylko jedna trzecia rachunków w barach i restauracjach, podczas gdy kartą posługuje się 56 proc. gości. Arkadiusz Hapka
Jest kłopot z papierowymi pieniędzmi. Ubywa bankomatów, kurczy się też sieć oddziałów banków. W sklepach coraz trudniej zapłacić pieniędzmi. Większe transakcje w banknotach stają się podejrzane.
Źródło: NBP, KNF.Lech Mazurczyk/Polityka Źródło: NBP, KNF.

W Polsce wielu – zwłaszcza starszych – użytkowników gotówki czuje się coraz bardziej niepewnie. Nie dość, że powoli w naszym kraju kurczy się sieć bankomatów (w ciągu ostatnich trzech lat ich liczba spadła o 1,5 tys.), to jeszcze ostatnio ich największy operator wprowadził kolejne ograniczenia. Klienci większości banków mogą w ramach pojedynczej transakcji w bankomatach Euronetu, zarządzającego jedną trzecią maszyn w Polsce, wypłacić maksymalnie 800 zł, a nie – jak wcześniej – 1 tys. zł. A przecież ceny szybko rosną.

Bezgotówkowo i bezdotykowo

Banki zdają się wykorzystywać grunt przygotowany im przez pandemię. Strach przed dotykowym kontaktem z pieniądzem przechodzącym „z rąk do rąk” zrobił swoje i wymusił częstsze korzystanie z elektronicznych pieniędzy. Czasem nawet sklepy czy punkty usługowe nie przyjmowały płatności gotówką. Stopniowo nawyki się utrwaliły.

Potwierdza to najnowszy raport Fundacji Polska Bezgotówkowa. Zgodnie z nim w 2021 r. już 57 proc. wszystkich transakcji w punktach handlowych i usługowych zostało przeprowadzonych bezgotówkowo. Jeszcze w 2019 r. wygrywała gotówka wynikiem 54:46. – Skok w popularności płatności bezgotówkowych, jaki zanotowaliśmy od 2020 r., jest wyjątkowy w skali międzynarodowej – mówi prof. Michał Polasik z Katedry Gospodarki i Finansów Cyfrowych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Badania pokazują, że chociaż większości nawyków pandemicznych, jak dezynfekcja rąk czy zachowywanie dystansu społecznego, szybko się pozbyliśmy, to akurat płacenie bezgotówkowo i bezdotykowo cały czas zyskuje na znaczeniu. Ciekawe są na przykład doświadczenia branży gastronomicznej, długo uważanej za bastion gotówki. Jak wynika z danych firmy POSbistro, która dostarcza oprogramowanie do kilku tysięcy barów i restauracji, w 2019 r.

Polityka 40.2022 (3383) z dnia 27.09.2022; Temat tygodnia; s. 15
Oryginalny tytuł tekstu: "Drogie pieniądze"
Reklama