Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Rynek

Bladozielony

Dolar dalej będzie słabł i zupełnie nie widać chętnych, którzy chcieliby go wziąć w obronę.

Amerykański dolar słabnie od kilku lat, ale dwa ostatnie tygodnie były dla jego zwolenników prawdziwym koszmarem. Teraz na międzynarodowych rynkach walutowych za euro trzeba płacić już sporo ponad półtora dolara, co jest rekordem wszech czasów. Nie ma też żadnej gwarancji, że to koniec zjazdu. Przeciwnie, niemal wszyscy spodziewają się kolejnych dołków, a rola dolara jako najważniejszej waluty rezerwowej świata i środka rozliczeń w handlu niemal wszystkimi surowcami (łącznie z ropą naftową i złotem) została poważnie zagrożona.

Także wobec złotówki dolar traci ostatnio po blisko 10 gr tygodniowo (ostatnio za dolara na rynku międzybankowym można dostać 2,30 zł). Tłumi to trochę tempo wzrostu inflacji w Polsce (tanieje dolarowy import), ale w pewnym momencie zagrozi eksportowi (przestanie być opłacalny). Ekonomiści powtarzają, że każda bardzo gwałtowna zmiana kursów walutowych jest szkodliwa. Sprawy jednak wymknęły się spod kontroli amerykańskiego rządu i tamtejszego banku centralnego. A rachunki za taki rozwój wydarzeń – bo inwestycje w amerykańskie rządowe papiery wartościowe przestają mieć sens – ponosi dzisiaj cały rynek finansowy. Niestety, w następnych miesiącach, a może i latach, nie będzie lepiej.

Stany Zjednoczone od kilku lat mają narastające kłopoty gospodarcze. Wojna w Iraku nie rozkręciła koniunktury, a raczej wydrenowała gospodarkę, reformy ekonomiczne Busha okazywały się nieudane, a polityka banków na ogromnym rynku kredytów hipotecznych zupełnie chybiona. W efekcie w USA mamy dramatyczne spowolnienie wzrostu gospodarczego, wielkie kłopoty najważniejszych instytucji finansowych i gigantyczny deficyt budżetowy oraz handlowy. Tamtejszy bank centralny (FED) zdecydował się przede wszystkim bronić tempa rozwoju i względnej stabilności systemu finansowego (kosztem coraz szybciej rozkręcającej się inflacji). To oznacza, że dolar dalej będzie słabł. Zupełnie też nie widać chętnych, którzy chcieliby go wziąć w obronę.

    

Polityka 10.2008 (2644) z dnia 08.03.2008; Flesz. Ludzie i wydarzenia; s. 11
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Testy antygenowe i omikron. Oto jak robić wymaz, by zwiększyć wiarygodność testu

Testy antygenowe na koronawirusa mają tę zaletę, że są szybkie i można je zrobić samodzielnie, ale wiele wskazuje, że w dobie omikronu będzie trzeba zmienić sposób ich wykonywania. Większa skuteczność wykrywania infekcji jest szczególnie istotna w kontekście ostatniego komunikatu WHO.

Piotr Rzymski
12.01.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną