Piszemy o wszystkim, co ważne

Codziennie coś nowego. Bądź w centrum wydarzeń.

Subskrybuj
Rynek

E-dziura w ZUS

Od 21 lipca każda firma zatrudniająca ponad pięć osób będzie musiała składać deklaracje do ZUS wyłącznie przez Internet, opatrzone podpisem elektronicznym.

Zmiana dotyczy ok. 200 tys. przedsiębiorców. Tymczasem internauci odkryli dziurę w systemie komputerowym ZUS. Informacje o tym pojawiły się m.in. na internetowym forum poświęconym bezpieczeństwu sieci komputerowych.

Dziura związana jest ze składaniem elektronicznych deklaracji do ZUS przez program Płatnik. – Program nie wymaga powiązania konkretnego podpisu elektronicznego, za pomocą którego składana jest deklaracja do ZUS z firmą, w imieniu której jest składana – mówi Herman Sushkievich, ekspert do spraw e-bezpieczeństwa w firmie konsultingowej IT Business Consulting Group, która również zwróciła uwagę na problem. Co to oznacza w praktyce? Że każdy posiadacz elektronicznego podpisu może złożyć deklarację do ZUS w imieniu każdej większej firmy w kraju.

Przedstawiciele ZUS uspokajają, że problemu nie ma. – Podobnie jest już dziś w przypadku tradycyjnego obiegu papierowego – mówi Mikołaj Skorupski, rzecznik instytucji. Jego zdaniem ryzyko wykorzystania furtki w oprogramowaniu ZUS jest niewielkie (tę opinię podziela zresztą część ekspertów od e-bezpieczeństwa). A zaostrzenie procedury rozliczania się firm z ZUS spowoduje niepotrzebne dodatkowe koszty oraz utrudni życie np. biurom rachunkowym, które rozliczają miesięcznie kilka małych firm. – Tyle tylko, że w tradycyjnym obiegu papierowym jeden człowiek nie może w ciągu minuty złożyć miliona fałszywych deklaracji, przez Internet będzie to możliwe – mówi Sushkievich. W ten sposób jakiś szaleniec, dysponujący podpisem elektronicznym wydanym na podstawioną osobę (tzw. słupa), może w ciągu kilku minut zablokować cały system informatyczny ZUS. Albo nieuczciwa firma, składając fałszywe deklaracje za konkurentów, może im np. w ten sposób uniemożliwić udział w atrakcyjnym przetargu.

 

Reklama

Czytaj także

Niezbędnik

Prawda według filozofów

Prawda jest cechą zdania. Po prostu. Jej przeciwieństwem jest fałsz. Zdanie może być prawdziwe, fałszywe albo nie wiadomo jakie. Tylko jak to stwierdzić? Dzięki czemu mamy pewność, że o jednych zdaniach daje się powiedzieć, że są prawdziwe lub fałszywe, a o innych nie?

Magdalena Środa
04.04.2017
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną