Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Rynek

Lek na lęk

Pomoc w spłacie kredytów hipotecznych: w czasie kryzysu przyda się każda pigułka na uspokojenie
Najgorsze, co może człowieka spotkać w kryzysie, to utrata pracy, gdy ma się do spłacenia kredyt hipoteczny. To paskudna sytuacja i dobrze, że wzbudziła chęć pomocy także w duszy „66-procentowego liberała”, jak mówi o sobie premier Donald Tusk. Wbrew lansowanej opinii, liberalizm nie musi oznaczać bowiem braku tzw. społecznej wrażliwości (zwłaszcza u polityka). Premier zadeklarował, że państwo mogłoby spłacać za takich dłużników raty (nie więcej jednak niż 1,2 tys. zł miesięcznie) przez dwa lata albo do czasu ponownego znalezienia przez nich pracy.

Obawy, że stworzy to zachętę do nadużyć, do wyłudzenia od państwa pieniędzy, wydają się nieuzasadnione. To przecież nie miałaby być darowizna, lecz pożyczka. Choć nieoprocentowana, to jednak trzeba będzie ją zwrócić. Poza tym – banki pożyczały tym, którzy mieli zdolność kredytową, czyli raczej młodym, dynamicznym, nieźle wykształconym. To oni byliby beneficjentami pomocy. Osoby te raczej zrobią wszystko, żeby ponownie zdobyć pracę i pożyczkę od państwa zwrócić.

Ponieważ jest to tylko tania pożyczka, również procedury jej przyznawania powinny być jak najprostsze. Może rzeczywiście lepiej, żeby – jak postuluje poseł Janusz Piechociński z PSL – zajął się tym Krajowy Fundusz Mieszkaniowy niż banki, które każą sobie za wszystko słono płacić, a wysokie ceny uzasadnią skomplikowaniem procedur.

Rząd ocenia, że wsparcie dla hipotecznych dłużników będzie kosztować budżet 300–400 mln zł. To drobna, ale bardzo ważna część ponad 90-miliardowego pakietu antykryzysowego, przywracająca elementarne poczucie bezpieczeństwa kredytobiorcom. Jak wiemy, ten kryzys ma silny komponent psychologiczny; ludzie nawzajem zarażają się lękiem. Przyda się każda, nawet niewielka, pigułka na uspokojenie.

Polityka 10.2009 (2695) z dnia 07.03.2009; Flesz. Ludzie i wydarzenia; s. 8
Reklama

Czytaj także

Kultura

W hamaku i na leżaku. Wybraliśmy 12 książek na lato

Latem można nadrobić zaległości z całego roku, dlatego proponujemy starannie wybrany zestaw 12 gorących powieści, kryminałów i książek non-fiction z ostatnich miesięcy. Wciągających, poruszających, odkrywczych.

Jakub Demiańczuk, Justyna Sobolewska, Aleksandra Żelazińska
02.07.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną