W ostatnią niedzielę premier w Brukseli wystąpił w roli europejskiego prymusa, obrońcy unijnej solidarności. Zebrał wiele pochwał. Ale to nie znaczy, że Unia ułatwi nam drogę od złotego do
Kryzys i wybory. Wydawałoby się, przekleństwo dla rządzących, raj dla opozycji. Na razie jednak nadchodzące eurowybory są kłopotem obydwu stron.
W metropolii chicagowskiej mieszka około 820 tys. Polaków. Większość nie mówi po polsku. Część – bo nie umie. Część – bo się wstydzi.
Będziemy mieli Patrioty, chociaż tarcza chwilowo nie powstanie.
Pomoc w spłacie kredytów hipotecznych: w czasie kryzysu przyda się każda pigułka na uspokojenie
W świecie trwa wyścig wielkich koncernów naftowych o ostatnie bogactwa naturalne Ziemi, a polscy geolodzy mają w tym wyścigu świetną markę.
Ponowna nominacja generała Franciszka Gągora na stanowisko szefa Sztabu Generalnego uchroniła nas przed nową wojną o zwierzchnictwo nad Siłami Zbrojnymi. A tradycję tych walk mamy długą –
Coraz bardziej typowe małżeństwo: panna z wykształceniem plus kawaler bez. Problem też dość typowy: on bije i gwałci, a jej skargom nikt nie wierzy. A potem podwójne morderstwo, obława
Rozmowa z Justinem Yifu Linem, wiceprezesem i głównym ekonomistą Banku Światowego, o tym, jak naprawiać kryzysową rzeczywistość.
Gry komputerowe są w Polsce wciąż traktowane jako ciekawostka, infantylna zabawa nastolatków, margines popkultury. A to błąd. Dziś na świecie to najdynamiczniej rozwijająca się gałąź rozrywkowego biznesu.
Rząd chce wesprzeć przedsiębiorstwa, które duszą się z braku pieniędzy, ale jednocześnie nie chce powiększać dziury budżetowej. To prawdziwe ćwiczenia na równoważni.
Pół miliona spółdzielców w ciągu ostatniego roku, dzięki specustawie, wykupiło za grosze lokatorskie mieszkania. Tani wykup może jednak okazać się bardzo kosztowny.
Lalka Barbie kończy właśnie 50 lat. Jak przystało na ikonę popkultury, wygląda wciąż świetnie, choć pod płaszczykiem sukcesu i blichtru ukrywa problemy osobiste oraz pikantne tajemnice.
Drwiąc z młodych wilczków putinowskiego kapitalizmu
Sporny mit sienkiewiczowski
Powieść pośmiertna
Zbiór erudycyjnych esejów o sztuce
Przenikliwie obnaża rzeczywistość
Ambitniejsze od Rubika
Głos mają panie
Doskonała popowa płyta
Polscy śpiewacy coraz częściej triumfują na światowych scenach operowych.
Dla indyjskich, prawie nieznanych bohaterów filmu 'Slumdog. Milioner z ulicy' baśń trwa dalej. Takiej światowej kariery nie zrobił nawet Mahatma Gandhi.
W artykułach, które pojawiły się po śmierci Franciszka Starowieyskiego, częściej wspominano artystę aniżeli dzieło. Nie ma się czemu dziwić, jego barwna postać aż się prosi o opis i przywołanie niezliczonych anegdot. Z oceną twórczości sprawa nie jest taka prosta.
Rozmowa z Sylwią Chutnik, laureatką Paszportu „Polityki” w dziedzinie literatura
„Inny świat” Herlinga-Grudzińskiego, którym kończymy naszą serię wydawniczą „Polska Literatura Współczesna”, należy do lektur obowiązkowych, niezależnie od tego, czy figuruje na maturalnej liście, czy nie.
Strach przed gwałtem ze strony radzieckich żołnierzy to jedna z najsilniejszych emocji lękowych wojny i powojnia. Kontrowersyjna rzeźba Jerzego Bohdana Szumczyka, która na kilka godzin stanęła w weekend w Gdańsku, przypomniała o tym zbrodniczym procederze.
Rozmowa z Jensem-Jürgenem Ventzkim, synem hitlerowskiego burmistrza Łodzi (Litzmannstadt)
NASA wysyła 5 marca na orbitę kosmiczny teleskop Keplera do szukania pozasłonecznych planet wielkości Ziemi, zaś ESA planuje 16 kwietnia wystrzelić obserwatorium Herschela do śledzenia
Ogłoszony właśnie Narodowy Program Foresight Polska 2020 mówił o wyzwaniach nadchodzącego dziesięciolecia. Zdecydowanie warto tak daleko wybiegać myślą w przyszłość, zwłaszcza w warunkach kryzysu.
Czar Baracka Obamy nie mija. I to wbrew kryzysowi gospodarczemu, dołującej giełdzie, wojnom w Iraku i Afganistanie oraz całej serii chybionych nominacji.
Ewakuacja turystów, płonące samochody, zdemolowane sklepy. W departamentach zamorskich Francji ruszyła rewolucja. Na początek przeciw drożyźnie.
Na Międzynarodowy Dzień Kobiet cytat z Margaret Thatcher: „Prawda, że kogut pieje, ale to kura znosi jaja”. A premier nie była przecież feministką.
W dolinie Swat, gdzie trwają poszukiwania ciała polskiego inżyniera, działał jedyny kurort narciarski w pakistańskich Himalajach. Dziś rządzą tam talibowie.
Kryzys nie kryzys. Włosi muszą mieć idola. Ale uwaga: po długiej epoce wąsatych macho nowym symbolem męskości został metroseksualny blondyn. I do tego cudzoziemiec.
Mniej trują, nie śmierdzą. Nie wydzielają substancji smolistych i innych rakotwórczych związków. Czy e-papierosy sprawdzą się w dobie poprawności tytoniowej?
Przed wojną istniało w Polsce ponad 150 żydowskich klubów sportowych. Po 1989 r. odrodził się tylko Makabi Warszawa. Właśnie pada, bo brakuje młodych sportowców, a starzy się pokłócili.
Polska ma nową idolkę. Justyna Kowalczyk, podwójna mistrzyni świata w biegach narciarskich, już zyskała medialny przydomek Królowej Zimy, zastępując w roli supergwiazdy Adama Małysza.
Kult świętych nie jest w Meksyku niczym nowym. Zjawisko Santa Muerte przybiera jednak skalę zupełnie wyjątkową. Nie bez wpływu pozostaje Internet. Opowieści o cudownej mocy figurek Świętej