Film

Rusałka

Recenzja filmu: "Rusałka", reż. Anna Melikian

Drwiąc z młodych wilczków putinowskiego kapitalizmu

O smutkach wieku dojrzewania, pierwszych porażkach i romantycznych uniesieniach niespełniających wyobrażeń wielkiej miłości powstaje mnóstwo podobnych do siebie filmów. O większości zapomina się zaraz po wyjściu z kina. Groteskowo-bajkowej „Rusałki” Rosjanki Anny Melikian tak szybko z pamięci wyrzucić się nie da, zresztą nie ma po co, bo to całkiem sympatyczna opowieść utrzymana w duchu przebojowej „Amelii”.

Obdarzona silnym instynktem samoobronnym, a zarazem ogromnie samotna i zakompleksiona dziewczyna o imieniu Alisa (Masza Szalajewa) cierpi z powodu swojej nadwrażliwości oraz upiornego dzieciństwa spędzonego z niezbyt inteligentną matką, niechętnie opiekującą się pogrążoną w demencji babką. Chciałaby zostać artystką, tańczyć w balecie, ostatecznie jednak ląduje w szkolnym chórze, gdzie nikt nie zauważa, że nie ma ochoty śpiewać. Protestując przeciwko obojętności, jaka ją otacza, odmawia odzywania się do kogokolwiek. Po ukończeniu szkoły dla niedorozwiniętych wyjeżdża w poszukiwaniu pracy do Moskwy, gdzie spotyka swojego wymarzonego księcia. Zakochuje się w skaczącym z mostu samobójcy.

Tak zaczyna się melodramat, w którym wcale nie chodzi o ukazanie pokrzepiającej relacji dwojga zawiedzionych życiem desperatów, wręcz przeciwnie. Jest to wesoła opowieść o wiecznym pechu, odrzuceniu, bezowocnych staraniach zdobycia kogoś, kto nie zasługuje na zaufanie, a co dopiero na czyste, bezinteresowne uczucie. Sfilmowana z dystansem, ironią, drwiąca z nowobogackiej mentalności młodych wilczków putinowskiego kapitalizmu. Doceniona zarówno przez fachowców (nagrody w Karlowych Warach, Berlinie, Sundance, Soczi) jak i publiczność (nr 1 w rosyjskim box office).

 

Polityka 10.2009 (2695) z dnia 07.03.2009; Kultura; s. 48
Oryginalny tytuł tekstu: "Rusałka"
Reklama

Czytaj także

Ja My Oni

Jaki wpływ na kreatywność ludzi mają ich emocje

Czy kreatywność przytrafia się tylko nielicznym.

Joanna Maria Kwaśniewska
26.11.2019
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną