Prognoza ostrzegawcza
Komisja Europejska bije na alarm: recesja w Polsce ma sięgnąć 1,4 proc., a jeszcze dzień wcześniej mówiono o 1,7 proc. Skąd ta fatalna prognoza?

Bo KE czarno widzi ten rok w całej UE, dla której przewiduje czteroprocentowy spadek gospodarczy, a dla Niemiec, głównego odbiorcy polskich towarów i usług - minus 6 proc. Poza tym okazuje się, że to w europejskich bankach tkwi więcej toksycznych papierów niż w amerykańskich. I ich centrale mogą więc bardziej martwić się o swoje spółki-matki w starej UE, niż o ich córki w Polsce i jeszcze bardziej przykręcą kurek z kredytami naszym przedsiębiorstwom.

Mimo to jednak czarna prognoza nie musi się spełnić. Po pierwsze dlatego, że nasza gospodarka ciągle jest mniej uzależniona od eksportu, niż w krajach bardziej rozwiniętych. Po drugie - to zależy także od nas samych. Na razie jednak robimy niewiele. Niezły pakiet antykryzysowy, a zwłaszcza gwarancje, mające ułatwić firmom otrzymanie kredytu, ciągle jeszcze nie ruszyły. Dla opozycji natomiast kryzys nie stał się najważniejszym problemem, który - wspólnie z rządem - trzeba rozwiązać, raczej kieruje się ona zasadą „im gorzej, tym lepiej", bo jeśli rząd marnie będzie sobie radził z problemami, to mogą poprawić się notowania opozycji. Ludzie to widzą, rośnie więc niepokój i obawa o przyszłość, a to przekłada się na nasze zachowania jako konsumentów. Zaciskamy pasa, osłabiając tym samym popyt wewnętrzny, który do niedawna najmocniej napędzał naszą gospodarkę.

Jeśli rząd potrafi tchnąć w nas więcej optymizmu, poprawi się także naszej gospodarce. Rządzie, rządź!

  

Aktualności, komentarze

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną