Wystawki, czyli meble z odzysku

Wystaw się!
Czy można za darmo umeblować mieszkanie? Można, choć nie w Polsce.
Na recyklingu skorzystać mogliby wszyscy.
EAST NEWS

Na recyklingu skorzystać mogliby wszyscy.

Wieczór w Barcelonie. Restauracje w centrum wypełnione po brzegi. La Rambla (główny deptak) pęka w szwach. Parę ulic dalej grupkę ludzi przyciągnęła wystawka, czyli kartony wypełnione naczyniami, ubraniami i domowymi drobiazgami. Obok pudeł podwójne łóżko, elegancko spakowane – oddzielnie rozmontowana drewniana rama, przy niej ustawiony materac do kompletu. Pojawia się dostawczy samochód, który zabiera łóżko. Pozostałe kartony przeglądają kolejni przechodnie, wyciągając co ciekawsze przedmioty i starannie odkładając je na miejsce, jeżeli nie wydają się im potrzebne. Wystawki stopniowo ubywa.

We Francji zdarzają się wystawki przykrywane folią w trosce o to, by nie zamokły w oczekiwaniu na następnego właściciela; w Anglii zepsuty sprzęt elektroniczny oznacza się obcinając kabel – żeby osoba, która taszczy przez pół miasta wygrzebany telewizor, uniknęła ryzyka, że nie będzie działał. Spakowane i gotowe do zabrania używane meble czy sprzęt RTV nikogo nie dziwią, tak jak nie dziwią ludzie, którzy z nich korzystają.

W Polsce taki obrazek to wciąż rzadkość. Mimo że pod śmietnikami zdarza się znaleźć porzucone meble, na urządzenie sobie pokoju z wystawki trudno liczyć. Najprościej wytłumaczyć to poziomem materialnym społeczeństwa: im bogatsze, tym częściej wymienia się wyposażenie mieszkań i mniejsza jest tendencja do chomikowania w piwnicach i na strychach.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną