Kto rządzi w trudnych czasach, nie ma łatwego życia. Przed podejmującymi decyzje stoją często same złe wybory, a każdy możliwy do zaproponowania kompromis wywołuje raczej powszechne niezadowolenie niż aprobatę. W Polsce, w Europie, na świecie.
Spór o emerytury przeniósł się do Sejmu. Wreszcie głos zabrała opozycja, która właściwie nie brała udziału w dotychczasowych ognistych debatach ekspertów.
Rozmowa z Krzysztofem Łaszkiewiczem, ministrem w Kancelarii Prezydenta odpowiedzialnym za biuro obywatelstw i ułaskawień
Trzęsienie ziemi, tsunami, wreszcie widmo katastrofy atomowej. Japońska sprawność organizacyjna uratowała tysiące ludzi przed śmiercią, ale budowanie elektrowni atomowych na styku płyt tektonicznych mogło narazić miliony.
Wojska wierne Muammarowi Kadafiemu odbijają kolejne miasta na wschodzie Libii – w sobotę padł terminal naftowy Ras Lanuf, w niedzielę po ciężkim bombardowaniu ośrodek rafineryjny w Bredze.
Grzegorz Schetyna, marszałek Sejmu, wiceprzewodniczący PO, mówi Janinie Paradowskiej o relacjach z premierem i o tym, co Platforma zrobiła, a czego nie.
Odcinanie się od PO jest hitem sezonu. Ten hit ma podniosłe słowa. Ale ciekawsza jest melodia.
Wciąż się mówi o rosnącej sile SLD, o sukcesach Grzegorza Napieralskiego, o triumfalnym powrocie. Jednak na razie widać tylko słabość.
Ministerstwo Edukacji przekonuje, że 33 tys. sześciolatków w pierwszych klasach miewa się dzisiaj bardzo dobrze. Czy rodzice maluchów przestaną się bać wcześniejszej szkoły?
Na ławie oskarżonych zasiada samotny zootechnik, a na miejscach dla świadków wymieniają się byli premierzy i ministrowie. Od dziewięciu lat. Ostatnio zeznawał sam Donald Tusk. Takiego procesu nie wymyśliłby nawet Franz Kafka.
Nowa noga Franciszka Jurgielewicza to prezent od państwa. Noga jest nowoczesna i skomplikowana, zupełnie jak nowe życie Jurgielewicza.
O tym, jak reformował znany w świecie system emerytalny w Chile, i jakie z tego płyną nauki dla Polski - mówi Mario Marcel.
Apple w dwa lata wyrósł na drugą korporację świata. Facebook wejdzie niebawem na giełdę, a wyceny firm społecznościowych rosną w zawrotnym tempie. Ameryka zaczęła dmuchać drugą bańkę internetową. Kiedy pęknie?
Wysyłają na podbój świata żołnierzy w pełnym rynsztunku, wyszkolonych snajperów, magów i wojowników. Zyski najlepszych idą już w miliony złotych. Mowa o polskich producentach gier komputerowych.
Rośnie grono krytyków gospodarki wolnorynkowej. Koronnym dowodem, że konkurencja prywatnych firm zawodzi, jest zapaść na kolei i w energetyce. Czy oba te wielkie sektory powinny wrócić pod kontrolę państwa?
Rewolucje w północnej Afryce pogłębiają przepaść między Żydami a Arabami w Izraelu.
Podczas gdy oczy całego świata zwrócone są ku Libii i krajom Maghrebu, prezydent USA wybiera się w swoją pierwszą wielką podróż do Ameryki Łacińskiej.
Urzędnicy bojkotują polecenia prezydenta, oligarchowie wywożą swoje fortuny, a obywatele coraz częściej demonstrują na ulicach. Czy w Rosji kończy się era Władimira Putina?
Marine Le Pen, córka i następczyni lidera skrajnej prawicy, zmieniła fryzurę, czasem zakłada stylowe żakiety. Ale Francuzom podoba się zwłaszcza to, co mówi.
Niektórzy polscy chłopi mordowali Żydów w czasie II wojny światowej. Wiemy o tym coraz więcej, ale ciągle nękać nas powinno pytanie: dlaczego?
Polska mogła odrodzić się jako monarchia konstytucyjna. Ostatecznie stała się republiką, co usankcjonowała uchwalona przed 90 laty konstytucja marcowa.
Na dzisiejszych stosunkach polsko-ukraińskich cieniem kładzie się przeszłość, a już zwłaszcza ta z czasów wojny i tuż po niej, czyli tzw. rzeź wołyńska, a potem akcja o kryptonimie Wisła.
Rozmowa z Freemanem Dysonem, jedną z najbarwniejszych postaci nauki ostatniego półwiecza
Ten malutki krwiopijca był świadkiem przełomowych wydarzeń w historii człowieka. Ich ślady odcisnęły się w owadzim materiale genetycznym.
Film jest wyjątkowo ostrą, solidnie udokumentowaną mową oskarżycielską pod adresem elit politycznych i przemysłu finansowego USA.
Uwaga reżysera zamiast na budowaniu soczystej, wciągającej historii skupia się na cyzelowaniu akademickich ujęć.
Strzępka i Demirski, laureaci tegorocznych Paszportów POLITYKI, pokazują paradoksy demokracji.
Ostatnia premiera operowa przed wielkim remontem, który czeka łódzki teatr.
Takiego przewodnika po Warszawie jeszcze nie mieliśmy!
To miała być rzecz na miarę „W poszukiwaniu straconego czasu”
●●●●○○
Podobno artysta maluje swoje sny. Jeśli to prawda, to tylko pozazdrościć ich bogactwa.
Od czasów „Wiosny Ludu” Kapeli nie słyszałem tak inspirującej płyty wykorzystującej folkowe brzmienia.
Wystawa „Orientalizm w Europie”, otwarta w monachijskiej Kunsthalle, przenosi nas w czasy XIX-wiecznej akademickiej sztuki. Ale momentami okazuje się zaskakująco aktualna.
Prawdopodobnie we wczesnym dzieciństwie wdrukowano mi do głowy, że osobom starszym należy się szacunek.
Reżyser wchodzącego do kin filmu „Młyn i krzyż”, inspirowanego obrazem Bruegla, opowiada o tym, dlaczego dawna sztuka przyciąga go bardziej niż współczesność.
Do licznych wcieleń: pisarki, anarchistki, działaczki feministycznej, didżejki, radykalnej czirliderki i prezeski fundacji, Sylwia Chutnik dodała właśnie kolejne – autorki przewodnika po Warszawie.
Z serialu „M jak miłość” odchodzi kluczowa postać. Może warto wykorzystać okazję, by odważnym ruchem pozbyć się tego tasiemca?
Kronika popkulturalna Kuby Wojewódzkiego.
Pamiątki po Janie Karskim, legendarnym kurierze Polskiego Państwa Podziemnego, leżą w ognioodpornej skrzyni w suterenie Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach. Trwa spór, kto ma płacić za przygotowanie i utrzymywanie ekspozycji.
Niemcy pomstują na Schengen, polityków i złodziei.
Czy można za darmo umeblować mieszkanie? Można, choć nie w Polsce.
Adam Małysz skakał na pocztę, namawiał do picia mleka, zachwalał okna i telefony. Nad wszystkim zawsze czuwał Edi Federer. Finał sportowej kariery Orła z Wisły to także koniec jego osobliwego związku z austriackim biznesmenem.
W prasie przeczytałem, że chcąc dać osobom nieletnim szansę szerszego aktywnego uczestnictwa w życiu publicznym, komendant stołeczny ustalił procentowy plan liczby przestępstw, jakie osoby te mają w bieżącym roku popełnić.
Ze względu na swoje położenie Japonia skazana jest na katastrofy. Dlatego dla jej mieszkańców najważniejsze jest, jak się do nich przygotować, jak się podczas nich ratować, jak ochraniać infrastrukturę. Później trzeba tylko podliczyć straty, odbudować... i czekać na kolejne nieszczęścia.