Świat

Jak uziemić Kadafiego?

Alternatywą dla pełnej kampanii lotniczej byłby zakaz lotów egzekwowany z morza. Alternatywą dla pełnej kampanii lotniczej byłby zakaz lotów egzekwowany z morza. M.S. / Polityka
Wojska wierne Muammarowi Kadafiemu odbijają kolejne miasta na wschodzie Libii – w sobotę padł terminal naftowy Ras Lanuf, w niedzielę po ciężkim bombardowaniu ośrodek rafineryjny w Bredze.

Liga Arabska wzywa ONZ do ustanowienia strefy zakazu lotów nad Libią – miałoby to powstrzymać naloty na rebeliantów i odebrać reżimowi zdolność przerzucania sił lądowych. Ale entuzjazm dla tego rozwiązania zdaje się słabnąć. Piątkowy szczyt Unii Europejskiej zakończył się tylko słowami poparcia dla rebeliantów, do czynów nie palą się też Stany Zjednoczone – nie mają w Libii strategicznego interesu i nie chcą angażować się w tamtejszą wojnę domową.

Pentagon uważa, że ustanowienie strefy nie obyłoby się bez działań wojennych – przed pierwszym patrolem sojusznicy musieliby zniszczyć libijską obronę przeciwlotniczą i samoloty. Kadafi może uznać to za akt wojny i wykorzystać jako pretekst do zmasowanego ataku lądowego na miasta ogarnięte rebelią. Wówczas sami alianci byliby zmuszeni do interwencji, a tego Amerykanie chcą za wszelką cenę uniknąć. Nauczeni awanturą w Iraku, tym razem żądają rezolucji Rady Bezpieczeństwa.

Wobec sprzeciwu Rosji i Chin Kadafi prędzej odbije Benghazi, niż Barack Obama otrzyma zielone światło od ONZ. Według wojskowych, jeden lotniskowiec nie wystarczy, by patrolować kraj pięciokrotnie większy od Polski. USS Enterprise znajduje się na Morzu Czerwonym. Na okręcie mieści się ok. 80 myśliwców, a potrzebnych byłoby kilkaset – pilnowanie przestrzeni powietrznej wymaga patroli 24 godziny na dobę przez dłuższy okres. Do egzekwowania zakazu potrzeba też wsparcia dużych samolotów – przede wszystkim latających cystern, poza tym latających radarów i maszyn do prowadzenia poszukiwań w razie strącenia któregoś z myśliwców. Takie samoloty musiałyby przylatywać z Włoch lub korzystać z lotnisk w Egipcie.

Ale nie wszyscy są tak sceptyczni. – To się da przeprowadzić za pomocą kilkudziesięciu samolotów, a Enterprise może przepłynąć przez Kanał Sueski w trzy dni – mówi John Pike, ekspert think-tanku wojskowego Globalsecurity.org. Liczy się tylko wybrzeże, bo tam leżą miasta i terminale naftowe. Alternatywą dla pełnej kampanii lotniczej byłby zakaz lotów egzekwowany z morza: wybrzeże patrolowałyby latające radary AWACS, a samoloty łamiące zakaz byłyby strącane rakietami z trzech niszczycieli na Morzu Śródziemnym. Ten wariant nie wymagałby zniszczenia libijskiej obrony przeciwlotniczej.

Polityka 12.2011 (2799) z dnia 18.03.2011; Flesz. Świat; s. 12
Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Wojewódzki z Matą o „Patointeligencji” i „Patoreakcji”

Mata, autor „Patointeligencji”, który właśnie opublikował nowy utwór z równie mocnym tekstem: – Społeczną rolą artysty czasami jest wystawienie się na strzał. Ja się czuję z tym dobrze, to zamieszanie czemuś służy.

Kuba Wojewódzki
03.04.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną