Polskie „Nie” dla hodowli zwierząt futerkowych. Możliwe?

Nie ma jutra dla futra?
24 listopada obchodzony jest Dzień bez Futra. Kolejne kraje Europy Zachodniej zakazują hodowli. Fermy przenoszą się na wschód, m.in. do Polski. Ale nasi rodzimi celebryci, którzy z futer nie rezygnują, muszą się liczyć z konsekwencjami.
Lisa zabija się prądem. Pracownik firmy trzyma zwierzę w powietrzu za ogon. Jedną elektrodę wbija mu w odbyt, drugą podstawia pod pysk, by zamknąć obwód.
pontman's buddy icon pontman's photostream/Flickr CC by SA

Lisa zabija się prądem. Pracownik firmy trzyma zwierzę w powietrzu za ogon. Jedną elektrodę wbija mu w odbyt, drugą podstawia pod pysk, by zamknąć obwód.

Ostatnio dostało się Małgorzacie Kożuchowskiej, która wystąpiła w płaszczu ze skóry rzadkiego wielbłąda albinosa, obszytym kołnierzem z norek. Fundacja Viva odpowiedziała plakatem ze zdjęciem wielbłąda ubranego w kożuch z Małgorzat. Reagują nie tylko organizacje ekologiczne. Trwa futrzana wojna celebrytów.

Zaczęła Joanna Krupa, modelka, która w Stanach Zjednoczonych pokazała się naga na plakacie promującym adopcję schroniskowych zwierząt. W Polsce ostentacyjnie opuściła premierę filmu, na którą Anna Mucha przyszła ubrana w futro, a potem obsmarowała ją w mediach. Ostro krytykuje również koleżankę po fachu Anję Rubik, która bierze udział w futrzanych sesjach, wsparła ją Jolanta Kwaśniewska, która zadeklarowała rezygnację z noszenia naturalnych futer. Nowy front otworzył też choreograf i tancerz Maciej Piróg, który zaatakował stylistę Tomasza Jacykowa, namawiającego do noszenia futer.

Cokolwiek myśleć o poziomie tej dyskusji, trafia ona dokładnie tam, gdzie powinna, do tabloidów, kolorowej prasy, na plotkarskie portale z przekazem, że być może z tymi futrami jest coś nie tak.

Cykl produkcji norki

„Fermy ze zwierzętami futerkowymi mają więcej wspólnego z obozami koncentracyjnymi niż ze zwyczajnymi fermami. To jest najgorsza forma hodowli przemysłowej” – twierdzi Stephen Harris, profesor nauk o środowisku na Uniwersytecie w Bristolu, przewodniczący Mammal Society.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną