Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Społeczeństwo

Seks poza rodziną

Seksuolog mówi, jak kochają się Polacy

Prof. Zbigniew Izdebski: Dzisiaj korzystanie z usług prostytutek w pewnych kręgach jest kwestią mody. Prof. Zbigniew Izdebski: Dzisiaj korzystanie z usług prostytutek w pewnych kręgach jest kwestią mody. Image Source / EAST NEWS
Rozmowa z prof. Zbigniewem Izdebskim, seksuologiem, autorem raportu „Seksualność Polaków 2011”.

Od poprzedniego raportu minęło sześć lat. Coś pana zaskoczyło?
Spadek znaczenia małżeństwa jako jedynej uznawanej formy realizacji potrzeb seksualnych. Wiadomo, że coraz więcej ludzi żyje w związkach nieformalnych, ale w badaniach bardzo widoczna jest także populacja singli – aż 31 proc. Dla dużej części jest to kwestia wyboru. To pokazuje, że toczy się pewien proces społeczny. Skończył się pęd, by za wszelką cenę szukać stałego związku i nie oznacza to rezygnacji z aktywności seksualnej. Ogólny wniosek z raportu jest taki, że Polacy są zadowoleni ze swojego życia seksualnego. Ta tendencja utrzymuje się od lat. Ale zdziwiło mnie, że 23 proc. nie potrafiło odpowiedzieć na to pytanie, co może oznaczać pewną niedojrzałość.

Z liczb wynika, że rzadziej zdradzamy.
Tak, ale to wcale nie musi oznaczać, że jesteśmy wierniejsi. W małżeństwie owszem, ale związki nieformalne trwają krócej. Po prostu zmienia się partnera. A ci, którzy funkcjonują w niestabilnych relacjach, nie mają poczucia zdrady.

Dla mnie uderzająca była informacja, że 20 proc. nastolatków korzysta z usług prostytutek.
W latach 70. czy 80. tego zjawiska nie było, ale jeśli sięgnąć do badań z przełomu XIX i XX w., zobaczymy, że to żadna nowość. Wówczas młodzi mężczyźni masowo korzystali z usług prostytutek, często w ten sposób przechodzili inicjację seksualną.

 

 

Ale to wynikało z obyczajowości, z niedostępności kobiet. Dziś to chyba coś innego.
Na pewno. Gdy porównać wiek inicjacji dzisiejszych dziewcząt i ich matek, różnica jest ogromna. Nastoletnie dziewczyny bywają bardziej aktywne seksualnie od rówieśników. Dzisiaj korzystanie z usług prostytutek w pewnych kręgach jest kwestią mody. Na 18 urodziny, czy z jakiejś innej okazji, koledzy fundują dziewczynę z agencji jako prezent, a w czasie imprezy korzystają z takiego prezentu wszyscy. Ale nie demonizujmy tego zjawiska. Dane statystyczne można też odczytać tak, że 80 proc. chłopców z usług prostytutek jednak nie korzysta.

Polityka 49.2011 (2836) z dnia 30.11.2011; Flesz. Kraj; s. 8
Oryginalny tytuł tekstu: "Seks poza rodziną"
Reklama

Czytaj także

Rynek

Kim pan jest, panie W.? Skąd się wziął i na czym dorobił cichy bohater afery taśmowej

Cała Polska usłyszała o zeznaniach Marcina W. Najpierw, że Marek Falenta sprzedał Rosjanom słynne „taśmy prawdy”; potem, że Michał Tusk przyjął 600 tys. euro łapówki. Ale równie ciekawe jak zeznania są biznesy Marcina W. I jego związki z CBA.

Marek Czarkowski
05.12.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną