Boat people: życie w pociągu Łódź-Warszawa

Boat people, wersja krajowa
Codziennie pokonują pociągiem trasę Łódź–Warszawa i z powrotem. Do pracy i z pracy. Minimum cztery godziny z każdego dnia, plus dojazdy na dworce.
Po drodze z Łodzi do Warszawy pociąg dopełniają wsiadający w Skierniewicach.
Piotr Małecki/Polityka

Po drodze z Łodzi do Warszawy pociąg dopełniają wsiadający w Skierniewicach.

Wśród znajomych łatwiej zasnąć, a wszystkim dojeżdżającym najbardziej brakuje snu.
Piotr Małecki/Polityka

Wśród znajomych łatwiej zasnąć, a wszystkim dojeżdżającym najbardziej brakuje snu.

Najchętniej odnajdują siebie w dialogu z filmu Stanisława Barei „Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz” według scenariusza Barei i Stanisława Tyma.

„Ja to proszę pana mam bardzo dobre połączenie. Wstaję rano, za piętnaście trzecia. Latem to już widno. Za piętnaście trzecia jestem ogolony, bo golę się wieczorem. Śniadanie jadam na kolację, tylko wstaję i wychodzę.– No, ubierasz się pan.

– W płaszcz, jak pada. Opłaca mi się rozbierać po śniadaniu?

– Fakt.

– Do PKS mam pięć kilometry. O czwartej za piętnaście jest PKS.

– I zdążasz pan?

– Nie. Ale i tak mam dobrze, bo jest przepełniony i nie zatrzymuje się. Przystanek idę do mleczarni, to jest godzinka. Potem szybko wiozą mnie do Szymanowa. Mleko, widzisz pan, ma najszybszy transport. Inaczej się zsiada. W Szymanowie zsiadam, znoszę bańki i łapię EKD. Na Ochocie w elektryczny, do Stadionu. A potem to już mam z górki. Bo tak: 119, przesiadka w 13, przesiadka w 345 i jestem w domu. Znaczy w robocie. I jest za piętnaście siódma! To jeszcze mam kwadrans. To sobie obiad jem w bufecie. To po fajrancie już nie muszę zostawać, żeby jeść, tylko prosto do domu. I góra 22.50 jestem z powrotem. Golę się, jem śniadanie i idę spać”.

Mówią do siebie tym dialogiem, gdy sytuacja robi się kłopotliwa. Gdy zdarzył się wypadek i trzeba było pieszo iść do najbliższej stacji. Gdy przy okazji innego wypadku trzy godziny czekali w szczerym polu na policję nerwowo esemesując do pracy i tłumacząc swoją nieobecność. Gdy zaczął się remont torów i czas jazdy w obie strony wydłużał się nieoczekiwanie i nieprzewidywalnie. Gdy wagon marzł całą noc na bocznicy, a było minus 30, i rano, mimo włączonego ogrzewania, para z ust przestawała lecieć dopiero za Żyrardowem. Gdy im, starym wyjadaczom, którzy od kilku, a czasem kilkunastu lat spędzają pięć godzin dziennie w podróży, zdarzy się pomylić pociąg.

Prezes (to pociągowa ksywka, na imię ma Alfred, jeździ od 12 lat) wsiadł kiedyś, jak zwykle, do pociągu na Dworcu Warszawa Zachodnia. Coś mu nie pasowało, żadnych znajomych twarzy. Okazało się, że zamiast do Łodzi, jechał do Radomia. Zosia (pięcioletni staż pociągowy) zagadała się z Radkiem (jeździ 4 lata) na peronie i wsiedli do pociągu do Wrocławia; nie zauważyli przy tym, że nie jedzie przez Łódź, tylko przez Piotrków. Pierwszy przystanek ma właśnie w Piotrkowie. A stamtąd żadnego połączenia do Łodzi przez najbliższe dwie godziny.

Glonojady i uszczelki

Codziennie do Warszawy do pracy przyjeżdża ok. 500 tys. ludzi. Z tego niemal połowa z kierunku łódzkiego. Czasem z wyboru: w stolicy więcej zarabiają, mają ciekawszą pracę, szansę na zrobienie kariery. Czasem z przymusu: tam gdzie mieszkają, nie ma dla nich roboty. Szacuje się, że najwięcej wśród nich jest informatyków i prawników. Najczęściej mają wyższe wykształcenie i wyższe aspiracje zawodowe. Boat people, ludzie z Łodzi, spędzają w pociągu minimum 4 godziny dziennie. Przekonują, że można się przyzwyczaić. Najgorszy jest pierwszy miesiąc. Przed remontem torów z Łodzi do Warszawy jechało się godzinę i czterdzieści minut. Teraz to równe dwie godziny. Gdy remonty się skończą (teraz trwają na odcinku Skierniewice–Warszawa), ma być godzina dwadzieścia. Nie bardzo w to wierzą. Jak i w to, że będą dłuższe składy. Na razie w porannych pociągach siedzące miejsca mają tylko Boat people. Z lekką wyższością patrzą na tych ze Skierniewic, dla których zostają miejsca stojące przy oknie na korytarzu. Z tego powodu przezywani są uszczelkami. Jest ich coraz więcej, bo mieszkania w Skierniewicach są tańsze niż w Żyrardowie, nazywanym już od dawna sypialnią stolicy. Ostatnia stacja przed Warszawą to właśnie Żyrardów, tam wsiadają glonojady – w ścisku wagonowym przyklejeni do szyb jak te rybki w akwarium.

Czytaj także

Ważne tematy społeczne

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną