Bankruci zakładają stowarzyszenie

Stowarzyszenie wskrzeszonych bankrutów
Po bankructwach, po odsiadkach, po wyrokach – przedsiębiorcy poszkodowani przez urzędników państwowych zakładają ruch społeczny.
Niepokonani podczas spotkania w Rajczy.
Stanisław Ciok/Polityka

Niepokonani podczas spotkania w Rajczy.

Stanisław Ciok/Polityka

Pierwszym razem zaprasza do siebie Łukasz, właściciel lokalu Parkowa w Rajczy koło Żywca – ten od deweloperki i cygar importowanych z Czech. Funduje kwatery i wikt przez dwa dni. Ale już Lesław z branży metalurgicznej oferuje się, że drugim razem to on z przyjemnością ugości państwa u siebie w Stalowej Woli, mieście chińskim. Bo tyle chińskich firm penetruje tam obecnie rynek metalu.

Niepokonani 1

Kilkadziesiąt osób siedzi przy stole w głębi długiej i pustej sali bankietowej restauracji Parkowa. Kolacja zamienia im się w terapeutyczną grupę wsparcia – każdy tylko o swojej stracie oraz urzędniku, którego za nią wini. Jest branża turystyczna, mała i wielka skala, jest wulkanizacja i instalacje gazowe, jest budowlanka i hiphopowa firma producencka, bardzo sławna w środowisku. Mówią o sobie: Poszkodowani.

Śniadanie i obiad są bardziej racjonalne – postanawiają mówić o sobie: Niepokonani, bo brzmi ofensywnie. Według urzędników ludzie przy stole w Parkowej to: oszustwa, narkotyki – produkcja i handel, zorganizowane grupy przestępcze, morderstwa.

Są jak ta restauracja – choć mieszkańcy Rajczy są przekonani, że zbankrutowała, Łukasz mocno wszedł tu w gastronomię i odpoczywa po czeskich cygarach.

Cygara: Łukasz i Jurek

Łukasz z wyglądu łagodny, ale zawziął się – nie odpuści urzędolom tych cygar.

Zwykle mówiąc cygaro, ludzie myślą Kuba, a ten pomysł biznesowy opierał się na odkryciu cygar w Czechach. Łukasz miał już wtedy firmę deweloperską – wchodził na rynek południowopolski jak obcy w stado wilków. W deweloperce teren jest od dawna podzielony na strefy łowu, a Łukasz łowił nie na swoim. Z tego powodu w jego firmie bardzo często gościły kontrole państwowe – można przypuszczać, że nasyłane przez branżę.

Łukasz powinien był wiedzieć, że bardziej niż domy emocjonują ludzi cygara.

Były z Czech, więc odpadały koszta transportu z Kuby. Były ładnie opakowane. Były tanie, co wzmagało popyt wśród ubogich polskich smakoszy stylu, a jednak na tyle drogie, że Łukasz i Jurek nieźle zarabiali. Przez trzy miesiące działalności cygarowa firma wpłaciła milion złotych podatku do Skarbu Państwa. A choć teren w używkach też jest podzielony – zjawiali się w firmie mężczyźni w grubej biżuterii i cmokali, że nieładnie wchodzić w handel cygarami tak znikąd – nie to było najgorsze.

W 2009 r. zjawili się celnicy z Bielska-Białej, zakwestionowali cygarowatość cygar i potraktowali je jak tytoń papierosowy. Teoretycznie z jednego rozwiniętego czeskiego cygara dałoby się zwinąć kilka papierosów, a jeśli tak się sprawę ujmie, to akcyza gigantycznie wzrasta. Od tej pory było 12 wygranych przez Łukasza i Jurka spraw sądowych, teraz jest czekanie na termin rozprawy w NSA. Ale firma padła.

Opony: Czesław, Halina i Tomasz

Halina i Tomasz w żałobie, smutno uśmiechnięci. Ich biznes – wulkanizacja przy trasie katowickiej, interes rodzinny od trzech pokoleń. Ich klęska – remont trasy przed Euro 2012. Żałoba jest po Czesławie – ojcu Tomasza, mężu Haliny. Gdy na trasę z energią godną budów socjalizmu wjechały buldożery i walce, Czesław nie przypuszczał, że remont potrwa latami. Nagle odcięty od klientów warsztat wulkanizacyjny, zamiast żywić, pogrążał rodzinę w biedzie. Urzędnicy równie gorliwie domagali się podatków od istniejącego biznesu, co udowadniali Czesławowi, że jego biznes nie istnieje z powodu wyższej konieczności, jaką jest remont drogi krajowej na mistrzostwa Europy w piłce nożnej.

Czesław umarł w dniu, w którym listonosz przyniósł pismo urzędowe o przyznaniu odszkodowania za kilkuletnią nieczynność warsztatu wulkanizacyjnego. Państwo oceniło straty rodziny na 20 tys. zł. Niepokonani cieszą się, że Halina z Tomaszem zdołali przyjechać do Rajczy na inaugurację ruchu społecznego – mówili, że raczej nie przyjadą, bo nie mają na benzynę.

Niepokonani 2

Rozmowy przy stole w Parkowej: Kodeks jest, ale nieprzestrzegany, rozumiesz mnie? Na poziomie gminy urzędnicy bywają niczym rabini – każdy inaczej interpretuje Torę, każdy przekonany o nieomylności. Należy wprowadzić odpowiedzialność urzędnika państwowego za błędne interpretacje przepisów. Niech się mylą na potęgę, tylko tabela odszkodowań za błędne decyzje ma być tak ostra, żeby państwo się nie wypłaciło. Nie no, nie tędy droga, to jest takie bicie piany, rozumiesz mnie?

Marek – branża samochodowa z Wałbrzycha – mówi, że skompromitowani urzędnicy podróżują po Polsce, podrzucani przez hydrę urzędniczą to tu, to tam. Prokuratorka z Wałbrzycha, która przewróciła się na sprawie Marka – powodując jednak upadek jego firmy – wyemigrowała po przekątnej Polski do Białegostoku, gdzie znowu jest prokuratorką. A według Marka powinna stracić posadę.

Marcin – niegdyś duża skala w branży turystycznej – mówi, że Niepokonani powinni unikać oszołomstwa w przekazie. Zdania powinni budować na zasadzie krótkiego konkretu. Chociaż to ciężko, kiedy na człowieku ciąży stygmat pokonanego.

Turystyka: Marcin

Pod koniec lat 90. był wielki w branży, a parę lat później był znanym bankrutem.

Zaczynał w romantycznej manierze firmy garażowej. Studiował historię, ale zarabiał jako pilot turystyczny – rosnący rynek polskich ambicji na podróżowanie poznawał od poziomu pijanych wycieczek autokarowych na mityczny Zachód. Potem Marcin z kolegą wymyślili: nikt w Polsce nie lata na Cyklady, zróbmy Cyklady. Był sukces, w rodzinnej Jeleniej Górze tym bardziej wymierny, że urzędnicy zaczęli firmę Big Blue szanować. Marcin z kolegą chodzili w glorii młodych łebskich.

Tym chętniej w 2003 r. miasto pokazywało ich palcami jako bankrutów. Poszło o cztery niezadowolone turystki w Egipcie. Marcin przekonał się, że tysiące zadowolonych klientów nie pomogą firmie, gdy choć jeden narzekający zgłosi się do państwowego urzędu. Big Blue zapłaciła odszkodowania, ale poszła na dno. Z procesów sądowych Marcin zapamiętał mantry urzędnicze – ekonomika sądowa i doświadczenie sądowe – którymi, jeśli się chce, można wyjaśnić nawet powstanie Wszechświata. Biegła się pomyliła i sąd o tym wie, ale i tak weźmie pod uwagę jej zdanie, bo powoływanie nowych biegłych byłoby za drogie dla budżetu państwa – ekonomika. Umowy pozostaną dowodami, nawet jeśli zawierane były w czasie, którego sąd nie bada – bo doświadczenie sądu wskazuje, że wszystkie umowy są do siebie podobne.

Marcin nie może pracować nawet jako nauczyciel historii, bo ma wyrok więzienia w zawieszeniu. Zbankrutował w wieku 33 lat, a potem stracił lata konia – najlepsze 10 lat w życiu mężczyzny – na sądy. W Rajczy, na spotkaniu Niepokonanych, Paweł mówi Marcinowi: Zgłoś się po zasiłek, w końcu państwo jest ci coś winne. Marcin: Nie rozumiesz, nie mogę prosić, żeby mi państwo pomogło, jeśli najpierw mnie skopało.

Czytaj także

Ważne tematy społeczne

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną