Społeczeństwo

Uszy szeroko otwarte

Hałas szkodzi czy pomaga

Pod względem szkód wyrządzanych naszemu zdrowiu hałas ustępuje jedynie zanieczyszczeniu powietrza. Pod względem szkód wyrządzanych naszemu zdrowiu hałas ustępuje jedynie zanieczyszczeniu powietrza. Darius Ramazani / Corbis
Co radzi Don Campbell, autor nowej książki o dźwiękach chcianych i niechcianych?
Muzyka potrafi działać jak środek przeciwbólowy albo napój energetyzujący.Westend61/Corbis Muzyka potrafi działać jak środek przeciwbólowy albo napój energetyzujący.

Zaledwie kilka miesięcy po zaprzysiężeniu na burmistrza najgłośniejszego miasta Ameryki Michael Bloomberg zarządził operację Cicha Noc. W jej ramach urzędnicy ratusza odpowiedzieli na blisko 100 tys. skarg, w których mieszkańcy Nowego Jorku utyskiwali na uciążliwe hałasy. Wkrótce potem na ulicach metropolii posypały się mandaty, konfiskowano kolumny głośnikowe, maszyny przemysłowe, a nawet pojazdy budowlane. Gdy po kilku latach rządów Bloomberg chwalił się, że przestępczość w Nowym Jorku spadła do poziomu nienotowanego od prawie półwiecza, wydatny udział w tym sukcesie przypisano właśnie Cichej Nocy.

W ślady Bloomberga poszły m.in. władze Santa Ana w Kalifornii. Głównym celem ich działań były głośne samochody wyposażone w głośniki większe od kół – tak zwane boomcary, które łatwo rozpoznać po tym, że wprawiają w drżenie szyby mijanych budynków. Tylko z ich powodu Santa Ana zaczynała się wyludniać, bo rodziny i firmy uciekały przed hałasem na przedmieścia i do sąsiednich miejscowości. Kiedy policja przegoniła boomcary z ulic, skończył się również exodus.

Od metra hałasu

Światowa Organizacja Zdrowia opublikowała niedawno dosyć szokujący raport na temat hałasu. Wynika z niego, że pod względem szkód wyrządzanych naszemu zdrowiu hałas ustępuje jedynie zanieczyszczeniu powietrza. Wywołuje choroby układu krążenia, bezsenność i zaburzenia psychiczne. Winny jest powstawaniu szumów usznych, a w przypadku dzieci nawet zakłóceniom percepcji – wylicza Don Campbell, który od kilkudziesięciu lat bada relacje pomiędzy dźwiękami a funkcjonowaniem mózgu i zdrowiem fizycznym. – Wyposażyłem niedawno swojego iPhone’a w aplikację mierzącą poziom hałasu. Okazało się, że w nowojorskim metrze często przekracza on 100 decybeli.

Polityka 16.2012 (2855) z dnia 18.04.2012; Coś z życia; s. 90
Oryginalny tytuł tekstu: "Uszy szeroko otwarte"
Reklama