Kim jest nauczycielka roku?

Pani od wymyślania
Marzena Kędra przełamała się z ubiegłoroczną Nauczycielką Roku złotą kredą, stając się tegoroczną laureatką tego tytułu. Uczy w szkole we wsi Moszczanka na Opolszczyźnie.
Marzena Kędra - tegoroczna laureatka konkursu organizowanego co roku przez „Głos Nauczycielski” i MEN.
Leszek Zych/Polityka

Marzena Kędra - tegoroczna laureatka konkursu organizowanego co roku przez „Głos Nauczycielski” i MEN.

Została pani celebrytką, zażartował prowadzący uroczystość aktor. I fakt. Profesorka Kędra – bo nadano jej honorowy tytuł profesora pedagogiki – jest znana nie tylko na Opolszczyźnie, ale i w całym nauczycielskim świecie w Polsce. Żadna surowa belferka. Pani bardzo ładna i elegancka. Spodnie, szpilki. Jedenasta laureatka konkursu organizowanego co roku przez „Głos Nauczycielski” i MEN.

Moszczanka fajna jest. Moszczanka jest the best. Każdy chce tu być. Każdy chce tu żyć – układa wiersz uczeń Jaś. W swej niemieckiej odsłonie nazywała się Langebrück – Długi Most. Złoty Potok, który przez nią płynie, często wylewał, więc mieszkańcy takie mosty budowali. Zarazy, pożary i wojny nie omijały wsi przez wieki. Aż po wojnie przeflancowała się tam cała wieś z Pikułowic – dzisiejszej Ukrainy, 148 rodzin przeważnie Bolibrzuchów. Do końca życia starsi mieli na twarzy wypisane te Pikułowice i długie lata wierzyli, że kiedyś wrócą – mówi ksiądz proboszcz z Moszczanki. Dla młodych ona jest the best. Ich miejsce.

Skrzydła 2012

Korytarzem szkoły idzie Alicja Niedbalska, nauczycielka plastyki, muzyki i religii. Mamy inspirację – powiedziały jej przed chwilą dzieci. To oznacza, że one mają pomysł na wiersz. Być może do wiersza ułoży się muzykę. Zastanowią się, czy muza, która wierszowi patronuje, jest smutna czy wesoła.

Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów z POLITYKI oraz wydań specjalnych otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj